Ogórki babci Jasi były najładniejsze i najsmaczniejsze w całej wsi. Podlewała je tanią mieszanką

Co zrobić, by nasze ogórki były najładniejsze, najokazalsze w całym powiecie (a na pewno bardziej niż te u sąsiadów)? Odpowiedź jest prosta - podlewać. Ale sama woda nie zapewni ogórkowego efektu wow, przyda się coś jeszcze. Babcia Jasia zawsze podlewała ogórki i pomidory tanią mieszanką. Zdziwisz się, jak fantastycznie będą rosły.

Więcej porad ogrodniczych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa roślin to duża przyjemność, zwłaszcza gdy swoim wyglądem, plonami i owocami odwdzięczają się nam za naszą troskę. Właśnie rozpoczął się sezon sadzenia ogórków i dlatego dziś podpowiemy wam, jak tanio i domowym sposobem sprawić, by sadzonki ogórków rosły silne, odporne na choroby, a latem obficie obrodziły.

Babcia Jasia spod Mrągowa mogła pochwalić się dwiema niesamowitymi umiejętnościami: robiła najlepsze ciasto ze śliwkami i potrafiła sprawić, że ogórki w ogrodzie rosły jak szalone, a kiedy przyszedł czas zbiorów - codziennie zrywaliśmy po kilka wiaderek okazałych, zielonych ogórków. Czym babcia tak czarowała? Po prostu mieszała wodę z cukrem.

Zobacz wideo

Nawóz cukrowy do ogórków - domowy "cudotwórca"

Nie od dziś wiadomo, że glukoza spożywana w niewielkich ilościach działa odżywczo na ludzi, ale każdy ma świadomość, że także na rośliny, w tym warzywa. Nawóz cukrowy świetnie odżywia korzenie, a systematyczne podlewanie sadzonek odpowiednio przygotowanym roztworem sprawi, że już po pierwszym podlaniu zaobserwujemy wzmożony wzrost roślin, a kiedy zakwitną - możemy spodziewać się, że kwiatów będzie więcej. 

Tak więc jeśli chcesz zapewnić swoim roślinom cukrową ucztę i przy okazji cieszyć się obfitymi zbiorami, nawóz cukrowy sprawdzi się idealnie. Oczywiście mówimy głównie o ogórkach sadzonych w gruncie, ale te sadzone w doniczkach na przykład na balkonie również mogę być podlewane tym roztworem. Nawóz cukrowy będzie także świetny do pomidorów i niektórych roślin doniczkowych, takich jak paprocie, czy anturium. 

Jak zrobić nawóz cukrowy?

Najważniejsze są oczywiście proporcje. Na jeden litr wody potrzeba 30 g cukru. Jak z tego zrobić nawóz? To bardzo proste:

  1. Zagotuj litr wody. Dodaj cukier i wymieszaj, aż się rozpuści. 
  2. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia i przelej do butelki z końcówką spryskującą. 
  3. Powstałą mieszanką podlewaj ogórki raz na dwa tygodnie. Rób to najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem. 

Wskazówka: Niestety, słodki smak może przyciągać mrówki i insekty. Żeby się ich pozbyć, wypróbuj sprawdzony sposób, o którym pisaliśmy tutaj:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.