Tradycyjny, swojski przepis na zupę z czterech składników. Kapuściany rarytas królował na Podhalu

Regionalna kuchnia rodem z Podhala to nie tylko oscypki, moskole czy kwaśnica. Góralskie menu bogate jest bowiem w wiele smacznych, łatwych i ciekawych przepisów. Idealnym przykładem jest scyta z Białki Tatrzańskiej - czteroskładnikowa zupa bazuje na kapuście, a wychowały się na niej całe pokolenia.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jadąc na Podhale, możemy mieć okazję podziwiać obłędne widoki, ale także spróbować lokalnej kuchni. W regionalnym menu spod Tatr nie brakuje smacznych kąsków, które rozgrzewają, dodają energii i oczywiście obłędnie smakują. Na piedestale znajdziemy dania z kapustą, jednak Białczańska scyta dla wielu pozostaje tajemniczym smakiem. 

Podhalański przysmak z czterech składników - scyta, czyli kapuściana zupa

Południe Polski oferuje całą masę atrakcji, pięknych widoków, ale także bogatą kuchnię regionalną. Na Podhalu króluje cała masa obłędnych smaków, zaczynając od swojskich serów, przez wszelakie mięsiwa, a kończąc na sycących bulionach i potrawkach. Menu rodem z Krupówek jednak często różni się od tego, które obowiązuje w domach górali. Idealnym na to przykładem jest czteroskładnikowa zupa z Białki Tatrzańskiej. Scyta to klasyk, który bazuje na kapuście i nabiale - obłędnie smaczna, tania i banalnie prosta w przygotowaniu. 

Białczańska scyta może kojarzona być z kwaśnicą czy kapuśniakiem. Skład jednak zdradza różnicę gołym okiem - czteroskładnikowa zupa to przede wszystkim kapusta, ziemniaki, mleko i odrobina masła. Danie niegdyś nazywana była "zupą biedoty", jednak w rzeczywistości to smaczny kąsek oraz tradycja, na której wychowały się całe pokolenia górali. 

Zobacz wideo Bigos staropolski. Idealny na bożonarodzeniowy obiad

Białczańska scyta - tradycyjna zupa "spod samiuśkich Tater" 

Składniki: 

  • pół główki białej kapusty, 
  • 1,5 litra mleka,
  • 1 kg ziemniaków,
  • 2 łyżki masła.

Sposób przygotowania: 

  1. Przygotowania są niezwykle proste i krótkie podobnie jak skład zupy. Kluczową zasadą są jednak produkty najwyższej jakości!
  2. Zacznij od dokładnego poszatkowania kapusty. Warzywo warto jednak pokroić na kilkucentymetrowe kawałki, a nie drobne paseczki - wówczas smak będzie znacznie lepszy, jak i prezencja w talerzu. 
  3. Następnie przełóż kapustę do garnka, zalej wodą zmieszaną z połową litra mleka. Tak przygotowane produkty gotuj do miękkości - około 20-30 minut. 
  4. W tym czasie obierz ziemniaki, pokrój na mniejsze kawałki i gotuj bulwy do miękkości w osolonej wodzie. 
  5. Gdy kapusta będzie gotowa, odlej nadmiar płynu i wlej pozostałe mleko. Na koniec dodaj dwie łyżki masła, dopraw całość solą i pieprzem. 
  6. Tak przygotowaną scytę podawaj z ugotowanymi ziemniakami. Warto dodać także posiekanego koperku. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.