Magda Gessler robi ogórki kiszone lepsze niż babcia. Restauratorka ma dwa sekrety - jeden jest dziwny

Ogórki kiszone to niemal polskie dziedzictwo narodowe i nie może ich zabraknąć w żadnej spiżarni. Ogórki kiszone w zasadzie są proste do zrobienia, ale czasem wychodzą miękkie i puste w środku. Jak zrobić perfekcyjne kiszone? Przepis Magdy Gessler jest niezawodny, a restauratorka zdradza dwa sekrety. Jeden dotyczy nietypowego składnika.

Więcej przepisów na ogórki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Umówmy się - ogórki kiszone w każdym domu smakują trochę inaczej. Inaczej robi je babcia, inaczej teściowa, a jeszcze inaczej blond gwiazda polskiej gastronomii. Przepis Magdy Gessler jest z założenia prosty, ale warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze - dobre ogórki kiszone to świeże, niewielkie i najlepiej polskie. Wprawdzie "swoje" dopiero zaczynamy sadzić w naszych ogródkach, ale w sklepach warzywnych i marketach już bez problemu znajdziemy polskie ogórki ze szklarni. Drugą, nieodzowną rzeczą, o której trzeba pamiętać, korzystając z przepisu Magdy Gessler, są liście. Niektórych to zdziwi, ale dodanie do słoików liści wiśni i czarnej porzeczki zapewni niesamowity smak i sprawi, że ogórki zawsze sfermentują w odpowiedni sposób, nie będą miękkie i z pewnością się nie zepsują. 

Ogórki kiszone - przepis Magdy Gessler z dziwnym dodatkiem

Składniki:

  • ok. 2 kg niewielkich ogórków gruntowych
  • kilka kwiatów kopru (tyle, ile będzie słoików)
  • ząbki czosnku (po dwa na każdy ze słoików)
  • korzeń chrzanu (po kawałku na każdy słoik)
  • liście czarnej porzeczki (dwa na słoik)
  • liście wiśni (po jednym na słoik)
  • solanka: na jeden litr wody dwie płaskie łyżki soli

Sposób wykonania:

  1. Odpowiednie przygotowanie ogórków to początek sukcesu. Porządnie je wyszoruj miękką szczoteczką i włóż do miski. Następnie zalej zimną wodą i pozostaw do namoczenia na mniej więcej godzinę. 
  2. Kiedy ogórki się moczą, przygotuj zalewę. Do garnka wlej wodę i zachowując podane proporcje, dodaj sól. Zagotuj i zamieszaj tak, by sól się rozpuściła. 
  3. Namoczone ogórki odcedź. Przygotuj czyste najlepiej wyparzone słoiki. Na dno każdego z nich włóż czosnek, chrzan i liście. Następnie możliwie jak najciaśniej układaj ogórki. 
  4. Na wierzchu połóż koper z baldachem, który utworzy swojego rodzaju warstwę buforową - dzięki temu ogórki nie będą buzować. Następni zalej całość solanką i szczelnie zakręć słoiki. 
  5. Przechowuj w suchym i ciemnym miejscu. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.