Smakołyk z Podkarpacia sprawi, że już nigdy nie zrobisz klasycznych mielonych. Ten składnik wiele zmienia

W tradycyjnych kotletach mielonych zakochany jest cały kraj. A może jednak niecały, bo na Podkarpaciu ten przysmak je się inaczej. Dodanie jednego składnika zmienia całe danie. Dla niektórych nie ma nic lepszego niż te kotlety.
Zobacz wideo Robiły go nasze babcie i mamy, czyli tradycyjny kotlet mielony

Każdy region w Polsce ma dania, które wywodzą się właśnie z niego. Pyry z gzikiem znane są w Wielkopolsce, Mazury jednak szczycą się kartaczami. Podkarpacie również ma kilka swoich przysmaków, którymi nie pogardzi prawdziwy Polak. Jednym z nich są hreczanyki, które mogą konkurować z tradycyjnymi mielonymi. Co je wyróżnia od klasyków? Przede wszystkim dodatek jednego składnika. Dodaje się do nich ugotowaną kaszę gryczaną, która wypełnia mięsną masę. Cała reszta jest identyczna, jak przy przygotowaniu znanego nam dania. Tak wysmażone kotlety najlepiej smakują z domowym kiszonym ogórkiem i sosem grzybowym.

Przepis na hreczanyki z Podkarpacia

Składniki

  • 400 g kaszy gryczanej,
  • pół kilo mięsa mielonego,
  • 1 duża cebula,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 3 jajka,
  • olej do smażenia,
  • sól,
  • pieprz.

Sposób przygotowania

  1. Kaszę gryczaną umieść w garnku z osoloną wodą. Gotuj ją na średnim ogniu zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Następnie odcedź i pozostaw do przestudzenia.
  2. Gdy kasza będzie chłodniejsza przesyp ją do większej miski. Kolejnym krokiem jest dodanie mięsa mielonego.
  3. Cebulę oraz czosnek obierz z łupin. Cebulę posiekaj na drobną kostkę, czosnek przeciśnij przez praskę. Warzywa przenieś na rozgrzaną patelnię z olejem i smaż do zarumienienia. Na koniec dorzuć je do mięsa i kaszy.
  4. Do składników wbij również jajka, wsyp sól i pieprz. Tak przygotowane produkty dokładnie ze sobą wymieszaj do połączenia.
  5. Z masy formuj kotlety, które kształtem będą przypominać mielone. Następnie smaż je na rozgrzanym oleju z dwóch stron do zarumienienia.
  6. Podawaj je z ziemniakami, sosem pieczarkowym i ogórkami kiszonymi.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA