• Link został skopiowany

"Biała śmierć" w ukrytej postaci. Polacy rozkoszują się smakiem i piją je litrami. Skutki są opłakane

Jedni je kochają, inni zaś omijają w sklepach szerokim łukiem. Mowa tu o słodkich napojach w "odchudzonej" wersji zero. Jak się okazuje, metoda producentów z dodawaniem słodzika może mieć znacznie gorsze skutki dla organizmu niż klasyczny cukier. Niestety, Polacy wypijają takie napoje litrami, z kolei WHO alarmuje o opłakanych konsekwencjach.
Napoje gazowane
Fot. Shutterstock

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przed nami ciepły okres i wakacje. Co za tym idzie w naszej diecie pojawi się o wiele więcej płynów - od wody, po soki, napoje i kolorowe drinki. Jak alarmuje WHO, warto zwrócić uwagę na napoje zero, które na pierwszy rzut oka wydają się być mniejszym złem. Rzeczywistość i najnowsze badania pokazują jednak coś zupełnie innego! 

"Odchudzone" napoje zero numerem jeden wśród Polaków 

Napoje zero kilka lat temu zalały rynek na całym świecie. "Odchudzone" napoje dotarły także do Polski, gdzie zresztą osiągnęły duży sukces. Społeczeństwo uwierzyło bowiem, że słodkie napoje bez dodatku cukru, za to dosładzane słodzikiem są o wiele zdrowsze, przez co nie należy z nich rezygnować. Niestety, zbyt wiele osób się przyzwyczaiło do tego typu trunków, a jak głoszą dane opublikowane przez WHO, może mieć to opłakane skutki dla naszego organizmu. Warto zatem zachować umiar i zdrowy rozsądek w spożywaniu dietetycznych energetyków, soków i napoi

Warto wiedzieć, że cukier znajduje się teraz w niemal każdym produkcie spożywczym. Tak więc dzienna dawka, którą sobie serwujemy i bez słodyczy, alkoholu czy napoi jest spora. Według WHO w ciągu 24 godni nie powinniśmy spożyć więcej niż 25 g cukru. Tymczasem sama butelka napoju gazowanego o pojemności 500 ml przekracza tę dawkę dwukrotnie.

Zobacz wideo Jak szybko schłodzić napoje latem? Mamy na to 3 sposoby

Słodkie napoje bez grama cukru? Zamienniki wcale nie są lepsze 

Producenci postanowili zatem zamaskować cukier i słodziki, by produkty nadal świetnie się sprzedawały, a klienci zapomnieli, że zamienniki mogą mieć równie szkodliwy wpływ. Zamiast tradycyjnego słodzidła do napoi dodaje się bowiem sztuczne alternatywy, które dalekie są od ideału. W składzie napoi zero najczęściej możemy znaleźć sacharynę i aspartam. Według ostatnich danych ze Światowej Organizacji Zdrowia nie są one dla naszego organizmu obojętne. Oczywiście jedna puszka czy butelka nikomu krzywdy nie zrobi, jednak regularne picie napojów zero może mieć opłakane konsekwencje.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dietetyczne napoje bez cukru, które zawierają powyższe zamienniki, mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób. Wśród nich wystarczy wymienić, chociażby ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz śmiertelności wśród dorosłych. Kolejnym wyznacznikiem, dla którego warto z nich zrezygnować, jest zły wpływ na zdrowy tryb życia oraz odpowiednią wagę, a nawet sylwetkę. Ponadto napoje niezawierające cukru mogą wywoływać... ochotę na jego spożycie oraz większe łaknienie. 

Więcej o: