Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? "Gdy zobaczyłam, co robi ciocia, kazałam jej się położyć"

Kiedy zobaczyłam, co moja ciocia robi w ogrodzie, przeszedł mnie dreszcz. "Matko, pochorowała się..." Zapytałam, dlaczego rozsypuje pokruszone skorupki na kwiatowej rabacie. "Spokojnie kochanie, to na ślimaki". Faktycznie, następnego dnia już nie było żadnego pełzającego stwora.

Więcej przydatnych porad znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Mój ogród zaatakowała horda ślimaków przeróżnych - ze skorupką, bez skorupki, małych średnich i sporawych. Gdyby nie żerowały na kwiatach i warzywach, pewnie by tylko irytowały swoją obecnością, jednak niestety - idą w szkodę. Albo inaczej - pełzną. Żadne środki chemiczne nie zadziałały, wciąż było ich pełno. 

Moja ciocia przyjechała z miasta na majowy wypoczynek i niestety - nie może usiedzieć w miejscu (geny). To starsza osoba i naprawdę nie oczekuję, że będzie mi pomagać w dbaniu o ogród. Jednak można mówić... Wczoraj zobaczyłam, jak chodzi po ogrodzie i co chwilę się schyla. Poszłam zobaczyć, czy wszystko gra. Ciocia rozsypywała skorupki jajek wokół róż i aksamitek. Wydało mi się to dziwne i szczerze się zmartwiłam. "Ciociu, a może chcesz się położyć?".

Zobacz wideo

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Nie, ciocia nie zwariowała, tylko wyjaśniła mi, że pokruszone skorupki jajek to najlepszy naturalny środek na obślizgłych nieprzyjaciół. Ostre krawędzie skorupek uniemożliwiają ślimakom pełzanie i "zmuszają do odwrotu". Rozsypanie skorupek wokół roślin nie tylko sprawi, że ślimaki się do nich nie dostaną, ale także spełnią funkcję naturalnego nawozu. 

Po co rozsypywać skorupki jajek w ogrodzie?

Skorupki jajek to nie tylko sposób na ślimaki, ale także swojego rodzaju wzmacniacz wzrostu ogórków, pomidorów, truskawek i innych roślin. Wapń zawarty w skorupkach świetnie użyźnia glebę i odżywia korzenie roślin. Więc jeśli ślimaki ruszyły na twoje ogórki, sałatę lub aksamitki, zrób na kolację jajka w majonezie, a skorupki skrusz i rozsyp. Następnego dnia nie zobaczysz już żadnego ślimaka. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.