Jak zrobić soczyste kotlety mielone? Pani Grażynka z baru w Pruszkowie ma złotą radę. Chodzi o tłuszcz

Kotlety mielone to klasyk nad klasyki, a połączenie: kotlet, ziemniaczki i mizerka powinno znaleźć się na liście naszego dziedzictwa narodowego. Niestety czasami kotlety mielone wychodzą suche, jałowe i zupełnie nie takie, jak u babci. Jak zrobić soczyste mielone? Pani Grażynka opanowała je do perfekcji i zwraca uwagę na jeden szczegół. Tłuszcz.

Więcej porad kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Kotlety mielone to coś więcej niż danie obiadowe - to wspomnienia i tęsknota każdego Polaka. Wiem, że brzmi to patetycznie, ale jestem w stanie założyć się, że tą potrawą każdy ma same dobre wspomnienia. Jak je przygotować, żeby smakowały tak dobrze, jak u babci? No cóż, wydaje się to banalne - mięso mielone miesza się z bułką, przyprawami i fru, na patelnię. I tutaj właśnie wszystko może się popsuć.

Jak masz kotleta i położysz go, jak olej nie pryska, to też się usmaży. Ale mięsko musi się zamknąć, a to już zasługa tłuszczu

Pani Grażynka gotowaniem zajmuje się od lat, a zaczynała w barze mlecznym. Tam opanowała do perfekcji przepis na kotlety mielone. To, co powiedziała wydaje się oczywiste - tłuszcz do mielonych musi być gorący. Ja jednak mogę powiedzieć coś więcej - kotlety przed obtoczeniem w bułce trzeba dokładnie "uklepać", żeby nie było żadnych szpar ani dziurek w mięsie. Dzięki temu soki nie wypłyną podczas smażenia. Pewnie wiele doświadczonych osób o tym wie - jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z kotletami mielonymi, warto zapamiętać te dwie zasady. 

Przepis na soczyste kotlety mielone

Składniki:

  • 500 g mielonej wieprzowiny
  • 1 jajko
  • 1 niewielka bułka namoczona w mleku
  • pół cebuli
  • 2 małe ząbki czosnku
  • sól, pieprz, słodka i ostra papryka do smaku
  • bułka tarta
  • olej lub smalec do smażenia

Sposób wykonania:

  1. Mięso mielone odpowiednio wcześniej wyjmij z lodówki, by nabrało temperatury pokojowej. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze - mięso podczas smażenia lepiej przyjmie temperaturę patelni i będzie bardziej soczyste, a po drugie - nie będzie ci zimno w dłonie podczas wyrabiania masy. 
  2. Do ocieplonego mięsa dodaj bułkę namoczoną w mleku (trzeba ją porządnie odcisnąć), startą na tarce cebulę, przeciśnięty czosnek oraz przyprawy do smaku. Dodaj także jajko i całość dokładnie wymieszaj, by wszystkie składniki się połączyły. 
  3. Zwilżonymi dłońmi odrywaj kawałki masy mięsnej i formuj z nich okrągłe kotlety. Następnie lekko je spłaszcz i porządnie uklep tak, by nie było żadnych wgłębień. Następnie obtocz w bułce tartej i ponownie uklep, by panierka przywarła z każdej strony do kotleta. 
  4. Na patelni porządnie rozgrzej tłuszcz. Powinno być go dość sporo, ponieważ wbrew pozorom im więcej tłuszczu na patelni, tym mniej chłoną go kotlety. Ogień pod patelnią nie powinien być jednak zbyt intensywny - mielone należy smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu, ale na niewielkim ogniu. 
  5. Kotlety kładź na gorącej patelni i smaż je, aż z jednej strony zrobią się jasnobrązowe. Następnie odwróć je na drugą stronę i smaż jeszcze przez 5-7 minut. Podawaj w swój ulubiony sposób - z ziemniakami i mizerią lub kaszą i zasmażanymi buraczkami. 
Więcej o: