Ślimaki przejęły twój ogród? Sprawdź, czy wśród upraw są te rośliny, działają na szkodniki jak magnes

Ślimak, ślimak pokaż rogi... tylko omijaj przydomowe uprawy i ogródki! Małe, niepozorne żyjątka potrafią siać spustoszenie w całym ogrodzie, na grządkach i w szklarniach. Powodów jest wiele, jednak jednym z nich są niektóre rośliny, które dla szkodników są prawdziwym wabikiem. Zdradzamy triki, które temu zaradzą.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Z każdym tygodniem pogoda coraz bardziej sprzyja, co za tym idzie, sezon w ogrodzie daje pierwsze plony oraz pięknie się rozrasta. Niestety nie brakuje także szkodników, które chętnie wracają na działki, grządki i do szklarni, by podgryzać nasze rośliny. Na szczęście proste zasady i zmiana nawyków mogą dać rewelacyjne efekty i to w ekologiczny sposób! 

Te rośliny są wabikiem na ślimaki w ogrodzie 

Obecność ślimaka w ogrodzie zdradzają dwa tropy - jeden to charakterystyczny ślad śluzu, a drugi pogryzione, zniszczone rośliny i to zarówno ich liście, jak i korzenie. Małe szkodniki potrafią zniszczyć miesiące starań oraz zniweczyć ciężką pracę. Warto zatem zadać sobie pytanie co tak bardzo je kusi oraz jak im zapobiec? 

Jak się okazuje, niektóre gatunki roślin są prawdziwym afrodyzjakiem i smacznym kąskiem dla ślimaków. Mowa tu o młodych pędach warzyw, truskawkach, fiołkach, fasoli, kapuście, sałacie, aksamitkach, słonecznikach oraz papryce. Jedną z metod jest zrezygnowanie ty owych roślin - kto jednak chciałby zapomnieć o pięknych rabatach i smacznych kąskach? Znacznie lepiej jest zaplanować rozsad na podwyższonych skrzynkach lub w dobrze zabezpieczonej szklarni. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem będzie natomiast skuteczne odstraszenie szkodników, a pomogą w tym inne rośliny o mocnym zapachu oraz ogrodnicze patenty. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak odstraszyć ślimaki? Pomogą niektóre rośliny oraz magiczna mączka  

Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie w nieinwazyjny sposób ograniczają ich aktywność - zniechęcają je do wędrówki w kierunku naszych cennych upraw. Warto wspomnieć, że zwierzęta te nie radzą sobie najlepiej z poruszaniem się po sypkim podłożu. Wówczas wystarczy wysypać piasek zmieszany z popiołem, żwir czy trociny wokół naszych upraw i rabat. Niezawodna jest także mączka bazaltowa, którą wystarczy równomiernie rozsypać po grządkach - najlepiej podczas wysiewu lub rozsady (warto dodać, że metoda działa cały rok).

Inną sprytną metodą jest zasadzenie niektórych gatunków roślin. Ślimaki szczególnie nie lubią tych o charakterystycznym, intensywnym zapachu. Mowa tu gatunkach takich jak; 

 • cebula,
 • czosnek,
 • cząber, 
 • rumianek,
 • macierzanka, 
 • majeranek, 
 • szałwia, 
 • krwawnik, 
 • gorczyca,
 • orlicę pospolitą,
 • czy mydlnicę lekarską.

Na koniec warto podkreślić, jak ważni są wrogowie ślimaka. Mowa tu o jeżach, które skutecznie rozprawiają się ze szkodnikami. Innymi pogromcami są także żaby,  żaby, ropuchy, rudziki, kosy, drozdy, jaszczurki, szpaki, bażanty, gawrony, mewy, kaczki, ryjówki i krety. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.