Ogórki pójdą w odstawkę, gdy spróbujesz tej kiszonki. Jest tak pyszna, że słoik wychodzi za słoikiem

Na upartego, to w sumie wszystkie warzywa można upchać w słoiki i ukisić. Jednak żadne warzywo nie będzie tak pyszne, jak kiszony kalafior. Jeśli uważasz, że najlepszą kiszonką na świecie są ogórki twojej babci, musisz zmierzyć się z boskim smakiem kalafiora. Przepis jest banalny, a półki w piwnicy na pewno szybko będą pustoszeć.

Więcej przepisów na domowe przetwory znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Nie od dziś wiadomo, że kiszonki to prawdziwe bogactwo witamin i żeby zachować dobre zdrowie i wspomóc pracę jelit, warto sięgać po nie jak najczęściej. Nie jest kłamstwem, że w polskich domach królują dwie kiszonki, czyli kiszona kapusta i ogórki, rzadziej natomiast buraki czy rzodkiewki. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kiszony kalafior to nadkiszonka. Jest pyszny, lekko chrupiący i idealnie pasuje jako "zagryzka" podczas spotkań w większym gronie, ale także jako dodatek do mięs, na przykład z grilla i świetnie sprawdzi się także w sałatkach. Jak go zrobić? Jedyną trudnością będzie zrobienie zalewy, a to przecież i tak banalne. 

Zobacz wideo

Ogórki pójdą w odstawkę, kiedy spróbujesz kiszonego kalafiora

Oprócz dwóch średnich kalafiorów, potrzebujesz:

  • 3 litrów wody i trzech łyżek soli
  • kilku gałązek kopru wraz z baldachami (po jednym na każdy słoik)
  • kilku ząbków czosnku (po 2 na każdy słoik)
  • korzenia chrzanu (po 2 niewielkie kawałki do każdego słoika)
  • liści laurowych (po 2 do słoika)
  • ziela angielskiego (po 3-4 do słoika)
  • opcjonalnie odrobiny soku z kiszonej kapusty lub ogórków

Sposób wykonania:

  1. Słoiki wyparz i wytrzyj do sucha. Muszą być niemal sterylne, wówczas kiszonki na pewno udadzą się perfekcyjnie. 
  2. Przygotuj solankę. W wodzie rozpuść sól i zagotuj. Następnie pozostaw solankę, by ostygła. Nie musi być zimna - najlepiej, gdyby miała temperaturę pokojową. 
  3. Kalafiory podziel na różyczki i dokładnie oczyść. Liście kalafiora mogą być uzupełnieniem wywaru warzywnego - nie warto ich wyrzucać.
  4. Na dno każdego słoika połóż czosnek, chrzan, ziele angielskie i liście laurowe. Następnie dość ciasno układaj różyczki kalafiora, zalej całość wodą, a na wierzchu połóż zwiniętą gałązkę kopru. 
  5. Słoiki szczelnie zakręć i zanieś w ciemnie, chłodne miejsce. Po tygodniu można już zajadać. 

Wskazówka: Żeby przyspieszyć proces kiszenia, do każdego słoika warto dodać łyżkę soku z domowych kiszonych ogórków lub kapusty. Dzięki temu już po czterech dniach kalafior będzie gotowy. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.