Chcesz zbierać truskawki garściami? Spryskaj je tą mieszanką, a będą rosły jak na drożdżach. To prawdziwy sekret ogrodników

Hodujesz truskawki w ogrodzie? Aby zadbać o ich właściwą pielęgnację, możesz je podlać samodzielnie zrobionym nawozem. W tym celu będzie konieczna wyprawa do apteki po kilka produktów niezbędnych do jego przygotowania.

Truskawki to sezonowe owoce, które idealnie sprawdzają się jako dodatek do różnych deserów, ciast i przetworów. Ich uprawa wymaga regularnego podlewania i oczyszczania z chwastów. Aby rosły obficie, należy je też nawozić. Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować preparat, który pozwoli im lepiej się rozwijać.

Zobacz wideo "Niema cisza" [ZWIASTUN]

Jak nawozić truskawki? Najlepiej robić to, kiedy wypuszczą pierwsze kwiaty

Truskawki uwielbiają dobrze nasłonecznione i ciepłe stanowiska. Najlepiej jest nawozić je w maju, kiedy pojawiają się pierwsze kwiaty. To właśnie wtedy będą najbardziej potrzebowały składników pokarmowych, które wspomogą rozwój ich systemu korzeniowego oraz ochronią przed atakiem szkodników. Do przyrządzenia specjalnego nawozu będą potrzebne: kwas borowy, nadmanganian potasu oraz jod.

Jak przygotować nawóz do truskawek? Wystarczy wymieszać trzy składniki z wodą

Przyrządzenie nawozu do truskawek nie jest trudne. W tym celu należy wymieszać pół litra wody z 5 g nadmanganianu potasu. Następnie wystarczy wlać do większego pojemnika 10 l wody i wymieszać ją z odrobiną wcześniej przygotowanego roztworu - mieszanka nabierze różowawego koloru. Kolejnym krokiem będzie rozpuszczenie pół łyżeczki kwasu borowego w 50 ml gorącej wody i dodanie go do wcześniej przygotowanej mieszanki. Ostatni etap to dodanie 10 kropli jodu i dokładne wymieszanie wszystkich składników. Tak przyrządzonym preparatem można spryskać truskawki.    

Warto pamiętać, że uprawa truskawek wymaga regularnego podlewania. Gleba, w której rosną powinna być ciągle wilgotna. Kolejnym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ich regularne odchwaszczanie.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.