W sklepach pojawiły się już pierwsze czereśnie. "Troszeczkę boli ta cena"

Uwielbiane przez wielu czereśnie właśnie pojawiły się na targach, bazarkach i sklepowych półkach. Niewiele osób decyduje się jednak na ich kupno. Wszystko przez wysokie ceny, które nieco odstraszają. I choć jest jednak nieco taniej niż przed rokiem, konsumenci twierdzą, że kwota na paragonie mimo wszystko "troszeczkę boli".
Zobacz wideo Przepis na szybkie i pyszne rogaliki z dżemem

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Słodkie, soczyste i sezonowe - czereśnie to prawdziwy letni przysmak. Chętnie zastępujemy nimi słodycze, dodajemy do ciast i deserów. I choć sezon na te owoce rozkwita z początkiem lipca, już teraz na targach pojawiają się pierwsze odmiany. Nie każdy może sobie jednak na nie pozwolić. Wszystko przez wysoką cenę, jaką trzeba zapłacić za kilogram owoców. Jak podaje polsatnews.pl,w niektórych miejscach jest tak drogo, że w przeliczeniu na sztuki, za jedną czereśnię trzeba zapłacić aż dwa złote!

Czereśnie są drogie, ale do ubiegłorocznego rekordu jeszcze nie dobiły

Ile trzeba więc zapłacić za kilogram czereśni? Wszystko zależy od miejsca, w którym chcemy je nabyć. W Warszawie za kilogram tych owoców możemy zapłacić nawet 160 złotych. I choć cena może przyprawić o lekki zawrót głowy, warto pamiętać, że w ubiegłym roku było jeszcze drożej. Na przełomie maja i czerwca 2022 kilogram czereśni kosztował nawet 260 zł! Internauci szybko podchwycili temat, a czereśnia stała się w memach osobną walutą. 

W tym roku w Gdańsku cena czereśni oscyluje w okolicach 100 zł za kilogram, z kolei w Poznaniu rozbieżność cenowa może nieco zbić z tropu. Jak podaje polsatnews.pl, reporter stacji wybrał się na kilka wielkopolskich targowisk. W stolicy Wielkopolski nie brakowało czereśni za około 80 zł/kg i droższych, ale w niektórych miejscach można było zakupić kilogram owoców już za 45 złotych. 

Wysoka cena odstrasza klientów, a pytani przez wyżej cytowany portal sprzedawcy przyznają, że póki co sprzedają "degustacyjne ilości". 

Zainteresowanie jako takie jest, ale jeszcze się ludzie powstrzymują przed kupieniem, bo troszeczkę boli ta cena, ale będzie lepiej. Przyjdzie taki czas, że ludzie będą chcieli kupować czereśnie.

Dlaczego czereśnie kosztują aż tyle?

W Polsce czereśnie pojawiają się dopiero pod koniec czerwca, wcześniej w sklepach można nabyć owoce z importu - najczęściej z Portugalii i Hiszpanii. Na ich ceną wpływa więc nie tylko koszt transportu, ale i brak "konkurencji" w postaci polskich odmian. Jak prognozują eksperci przywoływani przez polsatnews.pl, w tym roku ceny owoców z Polski będą kształtować się na poziomie 25-30 zł/kg, w szczycie sezonu cena powinna natomiast spaść do 15 zł/kg.

Więcej o: