Chcesz lepiej zadbać o ogródek? Ten środek domowej roboty zwalcza chwasty i szkodniki

Soda oczyszczona to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów, jakie zwykle można znaleźć w kuchni. Kosztuje niewiele i można ją kupić niemal w każdym sklepie spożywczym. Jakie jest jej zastosowanie w ogrodnictwie? Można z niej przygotować preparat przeciw mszycom, mrówkom i chwastom.

Wykorzystuje się ją m.in. do domowych wypieków, do sprzątania, ale też w ogrodnictwie. Soda oczyszczona posiada właściwości, które pomagają zwalczać różne szkodniki i chwasty. Podpowiadamy, jak przyrządzić preparat, z którego będzie można skorzystać w ogrodzie.

Zobacz wideo "Niema cisza" [ZWIASTUN]

Nie tylko kulinaria. Soda oczyszczona ma o wiele więcej zastosowań

Soda oczyszczona to produkt, który przede wszystkim wykorzystuje się podczas przygotowywania rozmaitych wypieków - posiada właściwości spulchniające. Poza tym jest używana do czyszczenia różnych powierzchni i wybielania ubrań. Można też skorzystać z niej podczas prac w przydomowym ogródku. Skutecznie zwalcza m.in. mszyce, mączliki i przędziorki. Oprócz tego soda pomaga ochronić rośliny przed chorobami grzybowymi. Można nią również posypywać odchwaszczone miejsca np. między płytkami chodnika. Dzięki temu chwasty nie będą odrastały.

Zupa kalafiorowa (zdjęcie ilustracyjne) Zupa kalafiorowa. Przepis na wyśmienite, tradycyjne danie

Takim opryskiem zwalczysz mszyce i inne szkodniki

Oprysk z sody oczyszczonej będzie skuteczny w ochronie roślin przed mszycami i innymi szkodnikami, do których należą m.in. przędziorki i szpeciele. Co więcej, taki roztwór może uchronić rośliny przed chorobami grzybowymi, które mogą atakować róże, berberysy i inne. 

Chłodnik (zdjęcie ilustracyjne) Chłodnik. Przepis na pyszne danie. Te składniki podkreślą smak

Jak przygotować taki oprysk? Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki sody oczyszczonej w litrze odstanej wody i dodać do niej szarego mydła, najlepiej tzw. mydła ogrodniczego. Płynem powinno się pokryć całe liście z obu stron. Opryski przeciw szkodnikom należy powtórzyć kilka razy w odstępie około pięciu dni. Najważniejsze to zachować systematyczność - właśnie dzięki temu można skutecznie pozbyć się niechcianych owadów.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: