Ogórki małosolne różnią się nieco smakiem od klasycznych kiszonych. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym atutem jest lekko słona nuta oraz kwaskowość. Struktura warzyw pozostaje delikatnie chrupiąca, co sprawia, że wiele osób woli tę wersję i przyrządza ją w domu. Niestety czasem okazuje się, że pomimo chęci ogórki małosolne nie chcą się ukisić. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.
W odróżnieniu od ogórków kiszonych małosolna wersja nie potrzebuje zbyt dużo czasu. Co więcej, ogórki najlepiej umieścić w glinianym naczyniu z pokrywką, aby móc sięgać po przysmak w dowolnej chwili. W kwestii przypraw także nic się nie zmienia. Dodajemy koper, czosnek, liście winogron lub czarnej porzeczki, korzeń chrzanu, liście laurowe i ziele angielskie. Jeżeli jednak mimo wszelkich starań widzisz, że coś jest nie tak i zastanawiasz się, czemu ogórki małosolne nie chcą kisnąć, zwróć uwagę na temperaturę.
W początkowej fazie przyrządzania ogórków po zalaniu ich solanką należy zapewnić im około 23 stopni Celsjusza. Po trzech dniach powinien rozpocząć się proces fermentacji. Nie wolno przenosić ich do lodówki ani innego chłodnego miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ogórków w ciepłym miejscu jeszcze przez co najmniej dwa dni. Po tym czasie zmiana temperatury na niższą nie powinna już zaszkodzić. Jeśli jednak chcesz, aby zyskały jeszcze więcej kwasowości, zaczekaj, aż proces fermentacji bardziej się rozwinie.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Składniki:
Sposób przygotowania: