Kucharka proboszcza dodaje do krupniku nietypowe mięso. "Biskupowi aż spadł biret"

Krupnik to jedna z najczęściej gotowanych zup w polskich domach i chociaż nie każdy ma z nią dobre wspomnienia, dziś zdradzimy wam przepis na krupnik idealny - pachnący, esencjonalny i pełen samych pyszności. Pani Pelagia od lat gotuje dla księdza proboszcza i jej krupnik jest znany nawet poza granicami parafii. Jej przepis zawiera jednak coś, czego chyba się tam nie spodziewacie.

Więcej sprawdzonych przepisów na zupy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli chodzi o krupnik, to możemy śmiało powiedzieć, że ta potrawa ma zarówno wiernych fanów, jak również sceptyków. Najpewniej dlatego, że pamiętamy mdły krupnik z rozgotowaną kaszą, do jedzenia którego zmuszały nas panie w przedszkolu. No cóż, nawet sernik źle zrobiony jest niezjadliwy...

Jednak krupnik może być naprawdę wybornym daniem i doskonale wiedzą o tym wszyscy, którzy chociaż raz spróbowali zupy pani Pelagii, gospodyni księdza proboszcza z jednej z mazowieckich parafii. Pani Pelagia gotuje nie tylko na plebanii, ale także w miejscowym domu pomocy oraz podczas gminnych i parafialnych uroczystości. Znam ją dość dobrze - mieszka kilka domów od moich rodziców i kiedy wracam w rodzinne strony, czasami utniemy sobie pogawędkę. Kiedyś, ponad 20 lat temu po odpuście zaprosiła dziewczynki, które śpiewały na mszy i wtedy pierwszy raz jadłam jej krupnik. 

Zobacz wideo

Krupnik - przepis pani Pelagii

To była zupełnie inna zupa, którą pamiętam ze szkolnej stołówki. Pełna mięsa, warzyw, z grubą kaszą i aromatem czosnku. Jednak kiedy zapytałam, co sprawiło, ze ten krupnik jest taki wyjątkowy, odpowiedź pani Pelagii mnie zdziwiła.

No widzisz dziecko, mięsko mięskiem, ale jak dorzucisz wątrobę i żołądki to będzie smaczniej. No i grzybki, ale to tylko jak biskup przyjeżdża. Ostatnio tak mu smakowało, że aż biret do talerza zrzucił, a mówiliśmy, żeby zdjął

Jeśli zatem chcecie zrobić pyszny krupnik, którym każdy się zachwyci, ten przepis jest zdecydowanie wart zapamiętania. Oto składniki:

  • ok. 0.5 kg wieprzowych żeberek
  • ok. 0,5 kg mięsa z kurczaka (najlepiej ćwiartek)
  • ok. 300 g żołądków drobiowych
  • ok. 300 g wątróbki drobiowej
  • 3 marchewki
  • 2 pietruszki razem z nacią
  • pół selera
  • cały por
  • 2-3 ząbki czosnku
  • kilka ziemniaków
  • szklanka kaszy pęczak
  • kilka gałązek lubczyku
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe
  • mała garść suszonych grzybków
  • masło lub smalec do obsmażenia podrobów

Sposób wykonania:

  1. Do dużego garnka włóż mięso kurczaka i podzielone na części żeberka. Zalej zimną wodą i zagotuj na niewielkim ogniu. W tym czasie zajmij się podrobami. Zarówno żołądki, jak i wątróbkę dokładnie oczyść i podsmaż na maśle. Najpierw podsmaż żołądki. Po kilku minutach dodaj je do garnka - są twardsze niż wątróbka i dłużej będą się gotować. 
  2. Wątróbkę również podsmaż na maśle i kiedy się zamknie, odłóż na bok. Teraz zajmij się warzywami obierz je i pokrój na mniejsze części. Sztywne liście pora możesz odkroić, ale nie jest to konieczne - w nich jest całe mnóstwo smaku. 
  3. Dodaj je do zupy (oprócz ziemniaków), dołóż gałązki lubczyku, posiekany czosnek, kilka kulek ziela angielskiego, 3-4 listki laurowe oraz suszone grzybki i wątróbkę. Gotuj na wolnym ogniu, aż mięso zacznie robić się miękkie. 
  4. Z zupy wyjmij marchewkę i rozgotowanego pora. Marchewkę pokrój w kostkę lub talarki i ponownie wrzuć do zupy. Następnie wsyp kaszę i dołóż ziemniaki. Dodaj sól i pieprz do smaku i gotuj, aż kasza będzie al dente - nie może być miękka, po zupa wolno stygnie, kasza wówczas może się rozgotować. 

Tak przygotowany krupnik podawaj gorący z kromką świeżego pieczywa i ulubioną zieleniną - koperkiem lub pietruszką. Jeśli chcesz, możesz także zabielić go śmietaną - wystarczy zahartować 2, 3 łyżki w gorącej wodzie i dokładnie wymieszać. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA