Rabarbar w tej wersji powala na kolana. Nie na słodko i nie w cieście - ten dżem zamieni każdą pieczeń w arcydzieło

Rabarbar kojarzy się głównie ze słodkimi wypiekami i orzeźwiającymi napojami. Bardzo słusznie, ponieważ to warzywo idealnie przełamuje słodycz ciast i babeczek. Nie każdy jednak wie, że rabarbar fantastycznie podkręca smak pieczeni, a kaczka z rabarbarem to mistrzostwo świata. Jak zrobić rabarbar do mięs? Wystarczy przerobić go na dżem.

Więcej pomysłów na rabarbar znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Dżem z rabarbaru można zrobić na wiele sposobów. Ten z dużym dodatkiem cukru będzie idealny do deserów, naleśników i ciast, jednak ten przepis na dżem z rabarbaru będzie fenomenalnym dodatkiem do wytrawnych dań, głównie mięs. Jeśli masz w planach rodzinną uroczystość lub chcesz zaskoczyć bliskich najlepszym obiadem, przygotuj pieczoną kaczkę, perliczkę lub dziczyznę z dodatkiem konfitury z rabarbaru. Na wszelki wypadek każ gościom mocno złapać się krzeseł, bo to połączenie smakowe może wystrzelić w kosmos.

Dżem z rabarbaru do mięs - przepis

Składniki:

  • ok. 200 g łodyg rabarbaru
  • oliwa z oliwek
  • 1 ząbek czosnku
  • sos balsamiczny (pełna łyżka)
  • szczypta soli
  • 1 łyżka miodu lub syropu z agawy (dla przełamania kwasowości)
  • szczypta pieprzu cytrynowego (opcjonalnie)

Sposób wykonania:

  1. Rabarbar dokładnie umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Przełóż do garnka, dodaj oliwę, przeciśnięty czosnek i miód lub syrop i na wolnym ogniu całość gotuj, cały czas mieszając. 
  2. Kiedy rabarbar będzie się już rozpadał, dodaj odrobinę soli oraz pieprz, jeśli go używasz. Duś jeszcze przez 5 minut. 
  3. Dżem przetrzyj przez sito. Ponownie zagotuj i zredukuj nadmiar płynu - dżem powinien być gęsty. Następnie przełóż do słoiczków i odwróć denkami do góry. Przechowuj w chłodnym miejscu i podawaj na zimno. 

Wskazówka: Do dżemu z rabarbaru, zamiast pieprzu możesz dodać kilka plastrów świeżego imbiru. To świetnie podkreśli smak warzywa i nada konfiturze wyjątkowego, nieco azjatyckiego smaku. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA