Stonka ziemniaczana nie wygra w starciu z tymi metodami. Wypróbuj je, a ocalisz plony

Stonka to jeden z najbardziej uciążliwych szkodników. Ich obecność szkodzi roślinom, zwłaszcza uprawom ziemniaków. Aby pozbyć się stonki, nie potrzebujesz wcale chemicznych środków. Możesz samodzielnie w domu przygotować skuteczne preparaty, które ocalą twoje plony przed zniszczeniem.

Walka ze zmorą każdego działkowca i hodowcy jest trudna, ale nie skazana na porażkę! Możemy się pozbyć stonki na kilka sposobów. Nie trzeba wcale w tym celu kupować sklepowych, chemicznych specyfików. Dzięki naszej pomocy przygotujesz w domu skuteczne i naturalne preparaty na szkodliwe owady.

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Jak pozbyć się stonki? Przyda się ocet

Stonka żeruje nie tylko na ziemniakach. Można ją też niestety znaleźć w pomidorach i papryce, a nawet w bakłażanie. Jej larwy są niezwykle żarłoczne, chwilę po wykluciu się zaczynają niszczyć rośliny. Owad ten jest ciepłolubny, więc najczęściej atakuje w miesiącach letnich.

Bez problemu przygotujesz preparat domowej roboty, który pomoże ci się jej pozbyć. Jedyne, czego potrzebujesz to ocet, woda i spory pojemnik. Na dziesięć litrów wody dodaj jeden litr octu i zamieszaj. Gotową mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem i wykonaj oprysk na liściach rośliny. Pamiętaj, aby rośliny miały ponad 15 cm wysokości.

Stonki nie znoszą tego zapachu. Wykorzystaj gorczycę lub czosnek

Stonki ziemniaczane można permanentnie odstraszyć za pomocą musztardy. W jaki sposób? Musztarda zawiera w sobie gorczycę, której intensywny zapach drażni owady. Wystarczy więc, że potraktujesz swoje warzywa odrobiną grillowego sosu lub zmieszasz ze sobą 100 ml wody, 100 ml terpentyny i 25 g proszku musztardowego. Ta zabójcza mieszanka błyskawicznie rozprawi się z upartą stonką. Przy okazji pozbędzie się też drutowców.

Gnojówka z pokrzywy w mig rozprawi się z owadami

Innym efektywnym sposobem na pozbycie się stonki jest oprysk gnojówką z pokrzywy. Będzie ci potrzebny kilogram młodego ziela oraz dziesięć litrów wody. Liście zalej wodą i pozostaw na kilka dni w zacienionym miejscu. Zanim użyjesz preparatu, musisz rozcieńczyć go w wodzie w proporcji jeden litr gnojówki na dziesięć litrów wody. Korzystając z powyższych metod, uratujesz swoje plony przed groźnym owadem.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Copyright © Agora SA