Ogórki małosolne robimy teraz wszyscy jak jeden mąż. Mało kto jednak zna trik z chrzanem. Będą lepsze niż babcine

Sezon na ogórki gruntowe wystartował i wszyscy w popłochu biegamy po warzywniakach i marketach, by zrobić to, na co czekaliśmy cały rok. Otóż kochani, zaczyna się czas małosolnych. Jak je zrobić, żeby były chrupiące, zieloniutkie i pyszne tak, że w zasadzie można już szukać pióra na spisanie cyrografu? Dodajesz chrzan? Na pewno tak. Ale tego triku nie zna nawet babcia.

Więcej przepisów na ogórki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Ogórki małosolne to ukryta tęsknota naszych podniebień. Jak tylko zbliża się lato, na każdej klatce schodowej, na każdym podwórku, a nawet w komunikacji miejskiej wyraźnie daje się wyczuć zapach chrzanu, kopru i czosnku. Przepis na ogórki małosolne jest bardzo prosty, wystarczy znać proporcje, które są identyczne jak w przypadku ogórków kiszonych - na jeden litr wody trzeba dołożyć pełną łyżkę soli. 

Okazuje się jednak, że cały smak małosolnych nie tkwi w solance, ale w dodatkach. Najważniejszym z nich jest chrzan. Oczywiście, nie może go nigdy zabraknąć podczas przygotowywania przetworów z ogórków, jednak sam korzeń to nie wszystko. Przydadzą się także liście chrzanu, najlepiej zmięte w dłoniach, a sam korzeń trzeba odpowiednio "potraktować". Założę się, że wasze babcie tak nie robiły.

Jak zrobić ogórki małosolne? Trik z chrzanem zmieni wszystko

Składniki:

 • ok. 2 kg ogórków (w zasadzie ilość ogórków nie gra tu aż tak istotnej roli, jak dodatki, ale przyjmijmy proporcje, które będą idealne na 2 kg niewielkich gruntowych ogórków)
 • solanka - na jeden litr wody przypada jedna łyżka soli. Do dwóch kg ogórków przygotuj ok. czterech litrów solanki
 • 4 gałązki kopru z baldachami
 • 4-6 ząbków czosnku 
 • 10 cm korzenia chrzanu
 • liście chrzanu
 • kilka listków wiśni lub czarnej porzeczki (dodadzą niesamowitego aromatu)
 • 3-4 listki laurowe

Sposób wykonania:

 1. Zacznij od solanki. D garnka wlej wodę i dodaj odpowiednią ilość soli. Następnie wymieszaj i zagotuj. Solanka musi ostygnąć, małosolnych nie wolno zalewać gorącą wodą. 
 2. Przygotuj duży słoik lub kamionkę. Dokładnie wyczyść i najlepiej wyparz wnętrze wrzątkiem, by zabić bakterie.
 3. Kiedy solanka stygnie, przygotuj ogórki. Dokładnie je umyj, odetnij końcówki i zrób pionowe nacięcie na jednym z końców, mniej więcej na 2 cm (wówczas szybciej będą gotowe). 
 4. Na dno naczynia włóż dodatki. I tutaj jest cały myk - czosnek trzeba zgnieść nożem, natomiast kawałki korzenia chrzanu nakłuć widelcem, by oddały maksimum aromatu.
 5. Na dno włóż najpierw liście chrzanu i wiśni lub porzeczki, następnie zgnieciony czosnek i chrzan. Następnie włóż ogórki - nie muszą być ściśle ułożone - powinny swobodnie pływać w zalewie. Całość zalej letnią solanką, a na wierzch połóż zmięty w dłoniach koper. 
 6. Naczynie z ogórkami połóż na blacie kuchennym. Po trzech dniach ogórki powinny już dobrze smakować, jednak jeśli poczekasz jeszcze dwa dni, będą idealne.

Wskazówka: Ogórki małosolne nabierają aromatu w cieple. Im cieplej jest w twoim mieszkaniu, tym szybciej się zrobią. Jeśli jednak chcesz przechowywać je np. w piwnicy, chłód sprawi, że będą dłużej małosolne, a proces kiszenia będzie przebiegał wolniej. 

Więcej o: