Więcej przepisów na ogórki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Ogórki małosolne to ukryta tęsknota naszych podniebień. Jak tylko zbliża się lato, na każdej klatce schodowej, na każdym podwórku, a nawet w komunikacji miejskiej wyraźnie daje się wyczuć zapach chrzanu, kopru i czosnku. Przepis na ogórki małosolne jest bardzo prosty, wystarczy znać proporcje, które są identyczne jak w przypadku ogórków kiszonych - na jeden litr wody trzeba dołożyć pełną łyżkę soli.
Okazuje się jednak, że cały smak małosolnych nie tkwi w solance, ale w dodatkach. Najważniejszym z nich jest chrzan. Oczywiście, nie może go nigdy zabraknąć podczas przygotowywania przetworów z ogórków, jednak sam korzeń to nie wszystko. Przydadzą się także liście chrzanu, najlepiej zmięte w dłoniach, a sam korzeń trzeba odpowiednio "potraktować". Założę się, że wasze babcie tak nie robiły.
Jak zrobić ogórki małosolne? Trik z chrzanem zmieni wszystko
Składniki:
- ok. 2 kg ogórków (w zasadzie ilość ogórków nie gra tu aż tak istotnej roli, jak dodatki, ale przyjmijmy proporcje, które będą idealne na 2 kg niewielkich gruntowych ogórków)
- solanka - na jeden litr wody przypada jedna łyżka soli. Do dwóch kg ogórków przygotuj ok. czterech litrów solanki
- 4 gałązki kopru z baldachami
- 4-6 ząbków czosnku
- 10 cm korzenia chrzanu
- liście chrzanu
- kilka listków wiśni lub czarnej porzeczki (dodadzą niesamowitego aromatu)
- 3-4 listki laurowe
Sposób wykonania:
- Zacznij od solanki. D garnka wlej wodę i dodaj odpowiednią ilość soli. Następnie wymieszaj i zagotuj. Solanka musi ostygnąć, małosolnych nie wolno zalewać gorącą wodą.
- Przygotuj duży słoik lub kamionkę. Dokładnie wyczyść i najlepiej wyparz wnętrze wrzątkiem, by zabić bakterie.
- Kiedy solanka stygnie, przygotuj ogórki. Dokładnie je umyj, odetnij końcówki i zrób pionowe nacięcie na jednym z końców, mniej więcej na 2 cm (wówczas szybciej będą gotowe).
- Na dno naczynia włóż dodatki. I tutaj jest cały myk - czosnek trzeba zgnieść nożem, natomiast kawałki korzenia chrzanu nakłuć widelcem, by oddały maksimum aromatu.
- Na dno włóż najpierw liście chrzanu i wiśni lub porzeczki, następnie zgnieciony czosnek i chrzan. Następnie włóż ogórki - nie muszą być ściśle ułożone - powinny swobodnie pływać w zalewie. Całość zalej letnią solanką, a na wierzch połóż zmięty w dłoniach koper.
- Naczynie z ogórkami połóż na blacie kuchennym. Po trzech dniach ogórki powinny już dobrze smakować, jednak jeśli poczekasz jeszcze dwa dni, będą idealne.
Wskazówka: Ogórki małosolne nabierają aromatu w cieple. Im cieplej jest w twoim mieszkaniu, tym szybciej się zrobią. Jeśli jednak chcesz przechowywać je np. w piwnicy, chłód sprawi, że będą dłużej małosolne, a proces kiszenia będzie przebiegał wolniej.