Zalewa do ogórków małosolnych Karola Okrasy. Znany kucharz dodaje pewną przyprawę

Zalewa do ogórków małosolnych to klucz do udanej przekąski. Dlatego jeśli do tej pory nie znalazłeś ciekawego pomysłu, wypróbuj przepis Karola Okrasy. Wiedza i doświadczenie znanego kucharza sprawiają, że każda potrawa wychodzi idealnie. Tym razem sekret tkwi w jednej przyprawie.
Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Sezon na ogórki gruntowe dopiero się zaczął, jednak już dziś w wielu domach powstają pierwsze przetwory. Kultowym przysmakiem są ogórki małosolne, które robi się szybko i już po paru dniach można skonsumować. Ważna jest jednak odpowiednia zalewa, Karol Okrasa zdradza jakiego dodatku używa.

Prosta zalewa do ogórków małosolnych. Wrzuć tę przyprawę

Najlepsze ogórki małosolne to takie, które są lekko kwaśne, cechuje je słona nuta, a konsystencja warzywa jest lekko chrupiąca. Brzmi dość zawile, ale tak naprawdę uzyskanie takiego efektu nie wymaga ciężkiej pracy. Kluczem jest kilka sprawdzonych patentów. Karol Okrasa zdradza przepis na najlepszą zalewę do ogórków małosolnych, jak sam przyznaje, bazuje na doświadczeniu mamy, która zawsze wiedziała, co zrobić, aby już po kilku dniach można było zajadać się domową przekąską.

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych,
  • 2 baldachimy kopru,
  • 5 kawałków korzenia chrzanu,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 7 liści porzeczki.

Zalewa do ogórków małosolnych:

  • 5 litrów ciepłej, przegotowanej wody,
  • 2 pełne łyżki gorczycy,
  • 7 łyżek soli.
 

Okrasa zdradza, że przed rozpoczęciem przyrządzania przetworów, należy wrzucić ogórki do miski i zalać zimną wodą, aby napęczniały. Dzięki temu uzupełnią deficyt, który powstał na skutek przechowywania warzyw. Będą jędrne i chrupiące. Ciepła woda użyta do zalewy to nie przypadek. Kucharz zaznacza, że w ten sposób wrzucona do niej gorczyca uwalnia więcej aromatu. Ponadto na gotowe ogórki małosolne nie będzie trzeba długo czekać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zrobić ogórki małosolne? Przepis Karola Okrasy

  1. Do wysokiego garnka wlać ciepłą wodę. Wsypać gorczycę oraz sól. Wymieszać.
  2. Do glinianego naczynia lub umytego i wyparzonego słoika włożyć jeden baldachim kopru, trzy liście porzeczki, trzy kawałki chrzanu oraz dwa ząbki czosnku.
  3. Ułożyć ogórki. Położyć na wierzchu resztę przypraw.
  4. Całość dokładnie przykryć zalewą, tak, aby nic nie wystawało.
  5. Przykryć pokrywką lub gazą w ciepłe, zacienione miejsce.
  6. Po dwóch lub trzech dniach nadają się do jedzenia.
Więcej o: