Zjedz ten owoc wieczorem, a nie pożałujesz. Rano obudzisz się wypoczęty i pełen energii

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców. Zajadamy się nimi na okrągło, bez względu na porę roku. Owoce te są cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Traktujemy je jako drugie śniadanie czy przekąskę, jednak mało kto wie, jakie efekty daje zjedzenie banana przed zaśnięciem. Czy korzystnie wpływa na nasz sen?

Wiele osób boryka się z kiepskiej jakości snem. Problem z zaśnięciem, częste przebudzanie się, brak regeneracji i energii rano może mieć wiele przyczyn. Słaba dieta, dużo stresu, brak aktywności fizycznej, a nawet niedobory pewnych witamin. W jaki sposób zjedzenie wieczorem banana może ci pomóc?

Zobacz wideo Banany są zdrowsze niż myślisz. A na dodatek pomagają rzucić palenie!

Wartości odżywcze banana

Banan to przede wszystkim cenne źródło potasu, żelaza, magnezu i cynku. Jest też bogaty w pektynę, która bierze udział w rozpuszczaniu błonnika pokarmowego, a przy okazji oczyszczaniu organizmu z toksyn. Owoce te warto spożywać dla witamin z grupy A, B, C i K, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Banany zapewniają uczucie sytości i niwelują łaknienie, dlatego pomocne są w utracie masy ciała. Dzięki dużej zawartości wit. B6 wzmacniają układ nerwowy i zapobiegają rozwojowi cukrzycy.

Banany dostarczają węglowodanów biorących udział w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi oraz poprawiają tolerancję na glukozę. Najwięcej witamin i minerałów zawierają świeże, jeszcze niedojrzałe owoce, których kolor nie zmienił się jeszcze z zielonego na żółty. Jedzenie bananów zaleca się zwłaszcza sportowcom i osobom, które w ciągu dnia narażone są na duży wysiłek fizyczny i psychiczny. Owoce te natychmiast uzupełniają deficyty energii.

Banan zjedzony na noc wspomoże trawienie

Jako że banany są bogate w błonnik, to ich regularne spożycie przyczyni się do regulacji pracy układu pokarmowego. Procesy metaboliczne, które zachodzą w czasie snu, mogą przebiegać nieprawidłowo z powodu zaparć czy innych problemów jelitowych. Zjedzenie banana przed snem pomaga im zapobiec. Wspomaga także proces wypróżnień.

Korzyści ze zjedzenia banana przed snem

Deficyt magnezu może powodować problemy ze snem. Możliwe, że właśnie dlatego budzisz się w nocy kilkukrotnie, a rano jesteś pozbawiony energii. W czasie snu nasz organizm się regeneruje, lecz zaburzenia rytmu dobowego wpływają negatywnie na ten proces. Jeśli zjesz banana na godzinę przed pójściem spać, uzupełnisz niedobory i dostarczysz organizmowi niezbędnego minerału. Magnez w połączeniu z potasem pomoże także zapobiec bolesnym, nocnym skurczom mięśni.

Banan zjedzony wieczorem wspomoże nie tylko prawidłowy sen. Zdrowe węglowodany dostarczone przez owoc, pomogą zgromadzić pokłady energii potrzebnej z rana. Dzięki temu obudzisz się w końcu wypoczęty i gotowy do działania. Warto jednak pamiętać, że banany ze względu na wysoki indeks glikemiczny nie powinny być spożywane w nocy przez osoby borykające się z cukrzycą i insulinoopornością, gdyż może to doprowadzić do nagłego wyrzutu insuliny.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: