Jak zrobić oprysk na cebulę? Najlepszy domowy sposób na walkę z chorobami roślin

Przydomowy ogród ma wiele zalet. Zadbane kwiaty o pięknym aromacie cieszą zmysły, a samodzielna uprawa warzyw dostarcza różnych produktów. Niestety, często pojawiają się szkodniki, które zakłócają wzrost roślin. Jeśli nie wiesz, jak zrobić oprysk na cebulę, którą właśnie zaatakowały owady, wypróbuj naszą miksturę.
Zobacz wideo Syrop z cebuli łagodzi każdy rodzaj kaszlu

Uprawa warzyw to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim sporo obowiązków. Choć cebula często służy innym warzywom do odstraszania szkodników, to jednak sama również pada ofiarą różnych chorób. Jeśli zależy ci na ekologicznych zbiorach, koniecznie sięgnij po naturalny preparat, który zwalczy problem.

Jakie opryski na cebulę sprawdzą się najlepiej? Postaw na ekologię

Choć w sklepach znajdziesz mnóstwo różnorodnych preparatów, to jednak zdecydowana większość to chemiczna mieszanka. Dlatego użycie ich we własnej, ekologicznej uprawie, mija się z celem. Nie oznacza to, że nie ma innych rozwiązań. Kiedy zauważysz, że cebula zaczyna chorować, przygotuj naturalny oprysk, który rozwiąże problem. Delikatny, a zarazem skuteczny preparat nie zaszkodzi innym roślinom, a co więcej może wspomóc ich wzrost. Wystarczy jeden składnik, a jest nim mleko. 

Rozcieńcz krowie mleko z wodą w proporcjach 1:5 i dokładnie spryskaj cebulę. Czynność powtórz po 10 dniach. Za sprawą laktoferyny zawartej w mleku pozbędziesz się bakterii i grzybów, a roślina będzie rozwijać się bez zarzutu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego cebula żółknie? Zadbaj o naturalną uprawę

Jednym z najczęściej spotykanych chorób cebuli jest alternarioza. Dlatego jeśli zauważysz, że cebula żółknie, a szczypior zaczyna obsychać to znak, że pora działać. Patogen w formie grzyba atakuje także pory. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć i wysoka temperatura, dlatego kiedy podlewasz ogródek, omijaj czasem te warzywa, aby ich nie narażać.

Mączniak rzekomy rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie i w krótkim czasie potrafi zniszczyć wszystkie rośliny, nawet te sąsiadujące nieopodal. Wówczas dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest domowy oprysk. Do dwóch litrów wody wsyp łyżeczkę sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj i spryskaj cebulę dwa razy dziennie przez trzy dni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.