Zdewastowały twoje drzewka? Te banalnie proste triki uchronią ogród przed ponowną inwazją

Szpaki potrafią ogołocić całe drzewa owocowe - co można zrobić, aby do tego nie doszło? Nalotu tych ptaków można uniknąć korzystając z kilku bardzo prostych metod. Dzięki nim nie dopuści się do inwazji i będzie można zebrać obfite plony.

Czerwiec to czas, kiedy w ogrodach pojawiają się owoce, które wzbudzają szczególne zainteresowanie szpaków. Te niewielkie, dostojne ptaki niestety są szkodnikami i potrafią ogołocić całe drzewa owocowe. Warto dodać, że w Polsce są one gatunkiem objętym ochroną, dlatego jedynym sposobem na pozbycie się szpaków jest ich odstraszanie. Z których metod warto korzystać?

Zobacz wideo Iga Świątek w półfinale Roland Garros! To nie był łatwy mecz dla Polki

Szpaki mogą odstraszyć niektóre efekty dźwiękowe

Aby zapobiec atakowi szpaków, można skorzystać np. z armatki hukowej. Huk, jaki się z niej wydobywa zniechęca ptaki do lądowania w pobliżu. Jeśli korzysta się z tego rodzaju urządzenia, warto ustawić je na regularne wystrzały przez dłuższy czas tak, aby szpaki były w stanie zapamiętać, że lepiej nie zbliżać się do tego miejsca. Innym rodzajem odstraszacza są głośniki emitujące dźwięki przypominające odgłosy ptaków drapieżnych - nie będą one uciążliwe dla ludzi, a szpaki z pewnością będą omijały ogród z daleka.  

W odstraszaniu szpaków mogą też pomóc efekty wizualne 

Jak jeszcze można pozbyć się szpaków? Na drzewach owocowych w ogrodzie można zawiesić płyty CD albo inne przedmioty, od których będzie odbijało się słońce. Takiego rodzaju odstraszacze mogą skutecznie zniechęcić szpaki do zbliżania się do ogrodu. 

Kolejny trik to ustawianie w ogrodzie makiet ptaków drapieżnych, które są naturalnym zagrożeniem dla szpaków. Zwykle są to figury sokołów lub kruków. Najlepiej jest ustawiać je wysoko, w dobrze widocznym miejscu. Jeszcze lepiej sprawdzi się figura ptaka drapieżnego w locie zawieszona na gałęzi drzewa - poruszana wiatrem będzie sprawiała wrażenie prawdziwego wroga szpaków.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.