Więcej przepisów na ogórki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
W czerwcu i lipcu przeciętny Polak w pięćdziesięciu procentach składa się z ogórków małosolnych. Przepis na ogórki małosolne jest banalny - ogórki myjemy, wkładamy do słoika z czosnkiem, koprem i chrzanem i zalewamy solanką. Moja babcia Zosia jednak robiła jeszcze dwie rzeczy - dodawała kilka listków czarnej porzeczki i kroiła ogórki, Najpierw odcinała im końcówki, a potem robiła głębokie nacięcie wzdłuż. Ogórki były pyszne już następnego dnia, a po dwóch dniach mieliśmy najprawdziwsze i najpyszniejsza małosolne.
Ogórki małosolne - przepis mojej świętej pamięci babci Zofii
Składniki:
- niewielkie gruntowe ogórki - przyjmijmy proporcje na 1,5 kg
- solanka - na litr wody przypada jedna łyżka soli, czyli w tym przypadku ok. 2 litrów wody i dwie łyżki soli
- 5 ząbków czosnku
- ok. 6 cm korzenia chrzanu
- 2-3 gałązki kopru razem z baldachem
- 2 listki laurowe (opcjonalnie, babcia nie zawsze dodawała)
- 3-4 listki czarnej porzeczki
Oczywiście babcia robiła ogórki w specjalnym naczyniu - jej kamionka pamiętała jeszcze czasy domu krytego strzechą. Jednak jeśli nie masz kamionki, zwykły, duży słój też świetnie się nada.
Sposób wykonania:
- Ogórki oczyść i włóż do miski. Następnie zalej zimną wodą i mocz przez pół godziny. W tym czasie przygotuj solankę. Wodą z solą zagotuj i odstaw by ostygła - solanka do ogórków małosolnych powinna być letnia.
- Czosnek obierz i zgnieć. Połóż na dnie słoika. Dodaj kilka kawałków korzenia chrzanu, listki laurowe i listki porzeczki.
- Odetnij końcówki ogórków i zrób podłużne nacięcie tak, by kończyło się ok. 2 cm od końca ogórka. Możesz także zrobić dwa nacięcia na krzyż.
- Ogórki włóż do słoika, zalej solanką i na wierzchu połóż gałązki kopru. Słoik przykryj gazą i połóż w ciepłym miejscu, chociaż babcia na wierzchu kamionki kładła talerz i dodatkowo obciążała go kamieniem, jednak bez tego ogórki też się zrobią. Następnego dnia już będą pyszne, a za dwa dni - idealne.
Babcia czasami zamiast liści porzeczki dodawała liście wiśni lub czerwonego dębu, a czasem nawet niewielką gałązkę sosny. Dzięki temu ogórki małosolne miały niepowtarzalny, pyszny aromat.