Jak babcia robiła małosolne, oglądała każdego ogóreczka. Przez to nie popełniała błędów, które popełnia większość

Nie oszukujmy się - babcine małosolne niektórym z nas do dziś śnią się po nocach. Były aromatyczne, bosko chrupały przy każdym kęsie, a ich smak wzbogacały czasem nietypowe dodatki. Jak zrobić małosolne, żeby były właśnie takie, jak babcine? Te błędy zrujnują twoją pracę, a większość z nas najgorszy popełnia już na zakupach.

Więcej przepisów na ogórki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Ogórki małosolne to chyba jeden z najłatwiejszych przetworów do zrobienia, ale jak doskonale wszyscy wiemy - jeśli coś pozornie wydaje się łatwe, w praktyce często okazuje się inaczej. Jeśli mamy w planach zrobienie najlepszej czerwcowej podgryzajki, jaką bez wątpienia są małosolne, lepiej nie popełnić kilku błędów.

Jakich błędów nie popełniać, kiedy chcemy zrobić najlepsze ogórki małosolne?

Babcia po powrocie z pola z koszem ogórków, zawsze dokładnie oglądała każdego z nich. Prowadziła swego rodzaju selekcję - do małosolnych musiały to być ogórki niewielkie, miały maksymalnie 12 cm. Większe szły na mizerię lub do sałatek na zimę.

Kolejną rzeczą był ich wygląd. Najlepiej, gdyby ogórki były foremne, delikatnie bulwiaste (ale nie za bardzo, ponieważ takie ogórki często wychodzą puste w środku). Nie powinny mieć zbyt ciemnej skórki - wówczas mogą wyjść gorzkie. Dobrze także, by miały dużo brodawek i nie miały białych czy żółtych nalotów ani pęknięć. Tak babcia prowadziła selekcję ogórków z własnego ogrodu, jeśli ty kupujesz ogórki w sklepie, zwracaj uwagę na to samo. 

Jakie odmiany są najlepsze do ogórków małosolnych?

Chyba nie ma takiej osoby, która chciałaby zrobić małosolne z ogórka szklarniowego lub długiego. Teoretycznie pewnie się da, ale takie warzywo wcześniej trzeba pokroić, a wówczas proces kiszenia będzie przebiegał inaczej. Najlepsze zarówno do kiszenia, jak również do robienia ogórków małosolnych są ogórki gruntowe. W sklepach warzywnych i marketach najpopularniejszą odmianą jest ogórek śremski, ale jeśli znajdziesz gdzieś odmianę Julian, Octopus czy Andrus, możesz śmiało wkładać je do kosza. 

Jak zrobić najlepsze małosolne? Ten przepis sprawdza się zawsze

Składniki:

  • solanka - na jeden litr wody przypada jedna pełna łyżka soli. Ilość solanki zależy od tego, ile mamy ogórków
  • niewielkie ogórki gruntowe - ok. 1,5 kg
  • ok. 12 cm korzeń chrzanu
  • 5-6 niewielkich ząbków czosnku
  • 3 gałązki kopru z baldachami
  • opcjonalnie kilka liści wiśni lub czarnej porzeczki
  • 2 listki laurowe

Sposób wykonania:

  1. Wodę z solą zagotuj i odstaw do przestygnięcia. Kiedy stygnie, zajmij się ogórkami. Włóż je do miski z zimną wodą i namocz przez ok. 15 minut. Następnie dokładnie wyszoruj i wyjmij z wody. 
  2. Odetnij końcówki ogórków i w jednym końcu zrób pionowe nacięcie na długość ok. 3 cm. 
  3. Czosnek obierz i każdy zgnieć nożem, chrzan obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Połóż je na dno kamionki lub dużego słoika.
  4. Do kamionki lub słoja włóż ogórki i zalej je solanką. Ogórki powinny swobodnie w niej pływać. Na wierzchu połóż koper i całość przykryj gazą. Jeśli używasz kamionki, możesz przykryć ją talerzem i dodatkowo obciążyć szklanką z wodą lub kamieniem. 

Tak przygotowane małosolne przechowuj w temperaturze pokojowej. W zależności od temperatury powinny być gotowe po 3-5 dniach. 

Więcej o: