Zalewa do ogórków małosolnych. Niektórzy dodają liść laurowy - my mamy lepszy pomysł. Wyjdą po mistrzowsku

Jak zrobić zalewę do ogórków małosolnych? Taką, dzięki, której ogórki wyjdą chrupiące, pyszne, z charakterystycznym aromatem? Ważne są oczywiście proporcje, ale nie mniej ważne dodatki. Dziś zdradzimy wam przepis na zalewę z dodatkiem, który w kuchni bałkańskiej, gruzińskiej i włoskiej jest szeroko wykorzystywany, a w Polsce mało kto go wykorzystuje.

Więcej przepisów na ogórki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Od razu uprzedzam, nie mamy zamiaru wmawiać wam, że znowu coś robiliście źle i olaboga. Jeśli jednak nie chcecie trzymać się sztywno schematów i lubicie czasem spróbować czegoś nowego, wypróbujcie ten przepis na zalewę do ogórków małosolnych. Co w niej takiego niezwykłego? Jest sól (oczywiście w odpowiedniej proporcji), jest chrzan, czosnek i koper. Ale są też pewne listki, które odpowiadają za niesamowity aromat i głębszy smak ogórków. Nie, to nie liście laurowe ani nie liście wiśni. Chodzi o liście winogrona. 

Jak zrobić zalewę do ogórków małosolnych? Ten dodatek jest niezbędny

Na początku chcę wyjaśnić - wszystko zależy od tego, ile masz ogórków. Żeby proporcje były czytelne, przyjmijmy, że przerabiasz na małosolne 1,5 kg ogórków. Wówczas zalewa prezentuje się tak:

  • 1,5 kg niewielkich ogórków gruntowych
  • 4 l wody
  • 4 czubate łyżki soli kamiennej
  • 2 większe liście winogron
  • 4-6 ząbków czosnku
  • ok. 10 cm korzenia chrzanu (pokrojonego na kawałki)
  • 3 gałązki kopru z baldachami
  • dodatkowo: duży słoik lub kamionka

Zalewa do ogórków małosolnych - sposób wykonania:

  1. Wodę z solą zagotuj w garnku. Kiedy będzie jeszcze gorąca, ale już nie wrząca, dodaj do niej zgniecione ząbki czosnku, chrzan oraz liście winogron. Zamieszaj i odstaw do całkowitego ostygnięcia. 
  2. Przygotuj ogórki. Namocz je w zimnej wodzie, następnie dokładnie wyszoruj i odetnij końcówki. Żeby szybciej były gotowe, możesz pionowo naciąć je na głębokość ok. 3 cm.
  3. Ostudzoną zalewę ponownie podgrzej, tym razem powinna jedynie się zagrzać do temperatury pokojowej. Wlej ją do słoika lub kamionki tak, by wszystkie składniki osiadły na dnie. 
  4. Do naczynia z zalewą włóż ogórki, a na wierzchu połóż gałązki kopru. Przykryj słoik gazą lub ściereczką i odstaw na blat albo w inne miejsce, gdzie panuje temperatura pokojowa. 

Tak przygotowana zalewa jest gwarancją ogórkowego sukcesu. Oczywiście oprócz liści winogron możesz dodać listek laurowy - wówczas ogórki będzie jeszcze smaczniejsze i bardziej aromatyczne. 

Więcej o: