Fasolka szparagowa posiada delikatny, lekko orzechowy smak i miękką, ale jednocześnie chrupiącą konsystencję. Jest jednym z najbardziej popularnych warzyw na świecie i ma wiele zastosowań kulinarnych. Zwykle podaje się ją gotowaną, smażoną lub zapieczoną. Fasolka szparagowa jest bardzo zdrowym warzywem, bogatym w składniki odżywcze, takie jak witamina C, witamina K, foliany, błonnik, potas i wiele innych. Z tego powodu warto regularnie wprowadzać ją swojego jadłospisu. Co zrobić, aby nie była ciężkostrawna i miała wyjątkowo dobry smak?
Fasolka stanowi doskonały dodatek do dań mięsnych i ryb, np. do kurczaka z grilla lub łososia przygotowanego w piekarniku. Aby zmiękła, należy ją gotować przez kilka minut w osolonej wodzie. Innym ciekawym sposobem na jej podanie jest dodanie jej jako składnik różnych sałatek - z pomidorami, cebulą albo np. z kurczakiem i awokado. Fasolkę szparagową można podawać z ryżem lub makaronem. Będzie smakowała równie dobrze z sosem beszamelowym i pomidorowym. Niektórzy dodają ją jako składnik warzywnych zapiekanek, np. w połączeniu z brokułami, ziemniakami i marchewką.
Fasolka podawana tradycyjnie z roztopionym masłem i prażoną bułką tartą może być niestety ciężkostrawna. Jak temu zapobiec? Jedną z najprostszych metod jest moczenie fasolki w wodzie przez co najmniej kwadrans przed jej gotowaniem.
Zamiast masła i bułki tartej można użyć octu balsamicznego - właśnie ten składnik sprawi, że fasolka nabierze świeżego, wyrazistego smaku. Poza tym świetnym dodatkiem do ugotowanej fasolki szparagowej będzie starty korzeń imbiru.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl