Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W przydomowych ogródkach, na działkach, balkonach i tarasach wiele osób decyduje się uprawiać sezonowe warzywa i owoce. Ekologiczne posunięcie daje ogrom radości i oczywiście zdrowe plony. Aby jednak ładnie rosły, nie były narażone na atak szkodników i wszelakie choroby trzeba wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Ta dwuskładnikowa i banalna działa cuda!
Hodowla warzyw i owoców stawia przed rolnikiem wiele wyzwań. Na początku należy zadbać o podłoże, temperaturę czy odpowiednio nasłonecznione miejsce. Później w grę wchodzi pielęgnacja, ochrona przed chorobami i szkodnikami oraz plewienie. Biorąc pod lupę pomidory, można dostrzec, że pracy nie jest mało, jednak efekt wynagradza wszystko. W owocnych plonach może bowiem pomóc jeden mały szczegół. Mowa tu o stosowaniu oprysku z banalnym składem. Wystarczy sięgnąć do domowej apteczki po... tabletkę na przeziębienie!
Magicznym składnikiem jest w tym przypadku aspiryna, która znajdzie się niemalże w każdym domu. Dobrze znany jest nam jej wpływ na ludzki organizm, jednak jak się okazuje działa także na uprawę pomidorów i to rewelacyjnie! W dużej mierze pomocny jest zawarty w niej kwas salicylowy, który naturalnie także występuje w roślinach.
Oprysk z aspiryny to świetny sposób nie tylko na wsparcie rozwoju naszych roślin, ale także na ochronę przed potencjalnymi chorobami. Lek, który nam pomaga przy przeziębieniu podobnie zadziała na roślinę - wpływa na fotosyntezę, wydzielanie wody oraz transport składników odżywczych. Sprytne posunięcie przyczyni się do owocnych, zdrowych plonów oraz pięknych dojrzałych pomidorów. Warto dodać, że oprysk zwalczy też szkodniki, zapobiegną pękaniu owoców czy zwiększy tolerancję rośliny na zmienne warunki.
Jak zatem przygotować oprysk z aspiryny? Nie ma nic prostszego! Wystarczy rozgnieść jedną tabletkę i połączyć ją z litrem wody. Miksturę dokładnie mieszamy, odstawiamy na godzinę, a po tym czasie spryskujemy rośliny. Oprysk z aspiryny jest bardzo uniwersalny - zadziała też w przypadku papryki, ziemniaków, ogórków oraz drzewek owocowych.