Jedną z ryb objętych okresem ochronnych jest dorsz - to ryba o delikatnym i soczystym mięsie, która podawana jest na wiele sposobów. Można ją smażyć, piec, grillować i dusić. Sprawdza się też jako składnik zupy rybnej. Niestety w ostatnich latach jego populacja drastycznie spada. W jakich terminach połów dorsza jest ograniczony?
Dorsz bałtycki to jedna z najchętniej wybieranych i najbardziej popularnych ryb nad Morzem Bałtyckim. Ten gatunek charakteryzuje się wydłużonym ciałem i może osiągać nawet 1,5 metra długości. W polskich smażalniach zwykle jest serwowany z frytkami, z różnymi surówkami i sosami. Smakuje doskonale z sosem tatarskim albo sosem koperkowym. Czasem podaje się go z duszonymi warzywami, z marchewką, pietruszką, selerem albo sałatą.
Okres ochronny dorsza w tym roku będzie trwał od początku lipca do końca sierpnia. W związku z tym przez całe wakacje jego połowy będą ograniczone o połowę. Dorsz bałtycki jest obecnie zagrożony wyginięciem. Wprowadzone ograniczenia mają na celu spowolnienie tego procesu. Przez wiele lat gatunek ten był łowiony bardzo intensywnie, co spowodowało gwałtowny spadek jego populacji. Z tego powodu Unia Europejska wprowadziła restrykcyjne zasady odnośnie połowów dorsza w Bałtyku. Na zmniejszenie populacji dorsza wpływają też inne czynniki takie jak np. zmiana temperatury wody w Bałtyku, zanieczyszczenie wód i pojawiające się w nich gatunki ryb, które konkurują z dorszem o pożywienie.
Warto dodać, że obecnie cena dorsza nad polskim morzem wynosi około 14,50 zł za 100 g. Limity połowowe mogą spowodować jej wzrost.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl