-
Haps
-
Jak przygotować
- Dziadek Józek zawsze dodawał ten składnik do ogórków. Dzięki niemu trwała walka o każdy słoik
Dziadek Józek zawsze dodawał ten składnik do ogórków. Dzięki niemu trwała walka o każdy słoik
Słoiki, w których zamknięte są aromatyczne smaki rozchodzą się w mgnieniu oka. Znajdujące się w nich ogórki można dodawać do obiadów, lub serwować jako przekąskę. Aby wyszły jeszcze lepiej i aby nadać im charakteru, polecamy wykorzystać sposób dziadka. Jeden dodatek sprawia, że warzywa staną się jeszcze lepsze.
Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej
O babcinych sposobach na smaczne i pożywne dania pisaliśmy wielokrotnie. Jednak mniej docenione są sposoby, które wywodzą się od dziadków. Okazuje się, że oni również skrywają w sobie tajniki gotowania. Niektórzy nawet na temat wędzenia wędlin i robienia przetworów wiedzą więcej niż niejeden kucharz. Dziadek Józek jest przykładem osoby, która na temat przyrządzenia ogórków mogłaby mówić godzinami. Jego specjałem są ogórki węgierskie, które skrywają w sobie jeden tajny składnik. Mało kto wpadłby na pomysł, aby ogórki połączyć właśnie z nim. Aby przetwory były jeszcze lepsze, dziadek dodaje do nich musztardę. Połączona z aromatyczną zalewą sprawia, że ogórki przesiąkają charakterystycznym smakiem. Takiego specjału z pewnością nie znajdziesz na sklepowych półkach.
Przepis na ogórki węgierskie
Składniki
- 1 kg ogórków,
- 1 litr wody,
- 12 goździków,
- 12 ziaren ziela angielskiego,
- 6 ząbków czosnku,
- łyżeczka soli,
- 4 łyżki musztardy,
- 100 g drobnego cukru,
- 150 ml octu winnego.
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności zajmij się słoikami. Naczynia przemyj, wyparz i odstaw do przesuszenia. Upewnij się także, że masz do nich odpowiednie zakrętki.
- Ogórki dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Aby pozbyć się wszystkich nieczystości możesz użyć szczoteczki. Największe okazy możesz podzielić na mniejsze kawałki, jednak to nie jest konieczne.
- Na dnie każdego słoika ułóż lekko nacięty ząbek czosnku, wsyp po 4 ziarenka ziela angielskiego oraz goździki. Umieść także po łyżeczce musztardy. Do tak przygotowanych słoików ciasno włóż ogórki.
- Teraz czas na przygotowanie marynaty. Do garnka wlej wodę, cukier oraz ocet. Wszystko dokładnie wymieszaj. Ustaw na lekkim ogniu i gotuj do rozpuszczenia się cukru.
- Przyrządzoną mieszanką zalej ogórki znajdujące się w słoiku. Naczynia szczelnie zamknij i umieść w garnku. Dno garnka powinno być wyścielone ścierkami.
- Całość zalej wodą do 3/4 wysokości słoików i gotuj przez następne 5-7 minut. Po tym czasie wyjmij ostrożnie słoiki i ułóż je do góry dnem.
- Po wystudzeniu odstaw je w chłodne miejsce. Ogórki mogą być również spożywane od razu, gdy przestygną.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl