Lemoniada na zimę do słoików. Użyj sezonowych pyszności, a wakacje będą trwały cały rok

Smak lata to truskawki, rabarbar i pyszne lemoniady zrobione z sezonowych smakołyków. Dziś podpowiemy ci, jak zrobić najpyszniejszą lemoniadę na zimę, której smak przypomni ci wakacje w styczniowe mrozy. Smak podkręcą cytryny.

Więcej przepisów na przetwory z owoców znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli uwielbiasz letnie, orzeźwiające lemoniady, mamy dla ciebie świetny sposób na to, by smak wakacji zamknąć w słoiku i cieszyć się nim cały rok. Lemoniada na zimę, czy też orzeźwiający kompot, to banalny przepis, a główną rolę ogrywają w nim nasze ukochane truskawki i rabarbar. Jeśli dodasz do tego sok z cytryny, twoja lemoniada zimowa będzie hitem wśród przetworów z owoców. To tylko chwila roboty. 

Lemoniada na zimę do słoików - przepis

Składniki:

 • ok. 2 kg rabarbaru (samych łodyg)
 • 1,5 kg truskawek
 • 2 duże cytryny
 • ok. 600 g cukru
 • 3,5 l wody

Sposób wykonania:

 1. Truskawki i rabarbar dokładnie oczyść, z cytryn wyciśnij sok. 
 2. Truskawki pokrój na połówki, a rabarbar na ok. 2 cm kawałki. Przełóż całość do garnka i zalej wodą. 
 3. Gotuj wszystko na bardzo wolnym ogniu, a kiedy truskawki i rabarbar zaczną się rozpadać, dodaj sok z cytryny.
 4. Pozostaw kompot do całkowitego ostygnięcia, następnie przecedź go przez gazę lub gęste sito. 
 5. Do lemoniady dodaj cukier - 600 g to duża ilość, jednak moim zdaniem optymalna. Jeśli chcesz, dodaj mniej, zwłaszcza gdy masz słodkie truskawki. Całość zagotuj i gorącą lemoniadę przelej do czystych, wyparzonych buteleczek. 
 6. Buteleczki szczelnie zakręć i odwróć denkami do góry, by zakrętki się zassały. Dodatkowo zapasteryzuj je w garnku z wodą - buteleczki wystarczy gotować przez 5 minut. 

Wskazówka: Do lemoniady na zimę możesz dodać w zasadzie wszystkie owoce, jakie chcesz. Ja uważam, że połączenie rabarbaru i truskawek jest fantastyczne, ale ty możesz użyć malin, borówek, poziomek i wszystkiego, co lato ci ofiaruje. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.