Takich gołąbków nie zrobi ani Gessler, ani Makłowicz. Babcina receptura rodem z Podhala to mistrzostwo

Nie ma nic lepszego niż gołąbki z babcinego przepisu, szczególnie te "spod samiuśkich Tater". Kapuściane zawijasy to niemalże kultowe danie, a najprostsza wersja uchodzi za najlepszą. Opiera się na farszu z mięsa mielonego, ryżu i przypraw. Całość obowiązkowo musi być zwieńczona sosem pomidorowym. Takie połączenie to prawdziwe niebo na talerzu!

Wśród kultowych, polskich dań nie sposób pominąć gołąbków, czyli kapuścianych zawijasów hojnie wypełnionych farszem. W klasycznej wersji smakują obłędnie, jednak warto je odrobinę podrasować i przede wszystkim włożyć w nie dużo miłości. Przepis babci z Podhala jest pod tym względem wyjątkowy - jednocześnie banalnie prosty i znakomity w najdrobniejszym szczególe. 

Gołąbki rodem z Podhala, czyli klasyka z przepisu babci 

Zdecydowanym numerem jeden w okresie letnim jest oczywiście kapusta, a jak kapusta to i domowej roboty gołąbki! Znakomite zawijasy to klasyka kuchni polskiej, i chociaż istnieje wiele wersji tego dania, to właśnie to podstawowe smakuje najlepiej. Poznaj zatem przepis rodem z Podhala, który kusi piękną prezencją, zapachem i swojskimi składnikami. 

Gołąbki to przede wszystkim odpowiednio przygotowane liście kapusty. Zieloną główkę można sparzyć wkładając je do wrzątku, podgrzewając w mikrofali czy odrywając pojedyncze liście, które następnie zanurzamy we wrzątku. Na drugim miejscu jest farsz - podstawą jest mięso mielone, najlepiej łopatka wieprzowa. Nie może zabraknąć też ryżu, podsmażonej cebulki i przypraw. Trzeci etap to zawijanie, a później wystarczy wszystko ładnie dusić w bulionie, a następnie zaserwować z kremowym sosem pomidorowym. Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Przepis na gołąbki bez zawijania

Przepis na klasyczne gołąbki babci z Podhala 

Składniki: 

  • główka białej kapusty,
  • 700 g mielonej łopatki wieprzowej,
  • torebka ugotowanego ryżu,
  • 1,5 szklanki bulionu lub drobiowego rosołu,
  • cebula,
  • 2 łyżki bułki tartej,
  • sól,
  • pieprz grubo mielony,
  • czosnek,
  • passata pomidorowa lub dwie łyżki przecieru pomidorowego,
  • optymalnie zioła, świeża zielenina.

Sposób przygotowania:

  1. Kapustę pozbaw zewnętrznych liści. Główkę włóż do gotującej się, osolonej wody. W ten sposób sparzysz liście. Po kilku minutach wyciągnij warzywo, ostudź, a następnie delikatnie ściągaj liść po liściu. 
  2. Każdy liść pozbaw twardego nerwu. Układaj je jeden na drugim. 
  3. Teraz pora na przygotowanie farszu. Na początku pokrój drobno cebulę i podsmaż ją na złoty kolor. 
  4. Do dużej miski przełóż zmielone mięso, ugotowany ryż, podsmażoną cebulkę, sól, pieprz, przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną natkę i bułkę tartą. Farsz dokładnie wyrabiaj dłonią, ważny by mięso ładnie się napowietrzyło, dzięki temu będzie o niebo lepsze. 
  5. Porcję farszu nałóż na liść kapusty. Boki złóż do środka i ciasno zwijaj gołąbka, podobnie jak wygląda to przy robieniu krokietów. Czynność kontynuuj do wyczerpania farszu.
  6. Gołąbki przełóż do garnka, którego dno wyłożone jest liśćmi kapusty. Całość zalej bulionem połączonym z passatą lub przecierem i ziołami. Gotuj na małym ogniu przez około 1,5 godziny - pod przykryciem. Smacznego!
Więcej o: