Świeże kostki lodu gotowe w 20 minut? Z tym genialnym trikiem to możliwe! Wystarczy zmiana temperatur

Goście czekają na zimne napoje, a kostek lodu brak? Zamiast czekać godzinami czy wydawać krocie na sklepowy produkt, zastosuj banalnie prosty trik. Wystarczy zmiana nawyków, a idealne kostki będą gotowe w 20 minut! To możliwe - trzeba tylko pamiętać o jednym szczególe.

Upalne dni towarzyszą nam coraz częściej. To powoduje nie tylko większą chęć na aktywności, opalanie i sporty wodne, ale także wzmożone pragnienie, a jak wiadomo, najlepiej smakują mocno schłodzone napoje z dodatkowymi kostkami lodu. Co jednak zrobić, by lód domowej produkcji był gotowy w 20 minut? Wyjaśniamy najlepszy patent tego lata!

Kostki lodu gotowe w 20 minut - kluczem jest jedna zasada 

Tegoroczne wakacje są wyjątkowo pogodne, a nawet upalne. Gdy za oknem skwar i gorąc, warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i serwować sobie przyjemnie chłodne napoje. Wówczas kostki lodu są niezbędne. Niestety tłum gości lub mała zamrażalka mogą nam pokrzyżować plany - co zatem zrobić gdy lodu brak, a drinki czekają na mroźny dodatek? Zalanie foremek czy specjalnych woreczków bardzo zimną wodą nic tutaj nie wskóra, a wręcz przeciwnie. Czas estetycznego zmrożenia prostopadłościanów, będzie znacznie dłuższy - trzeba się wtedy przygotować na około trzy lub nawet cztery godziny czekania! Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie... ciepła woda! 

Jeśli sądzisz, że szybciej zrobisz lód, kiedy użyjesz bardzo zimnej wody, jesteś w błędzie. Wykorzystaj tą bardzo ciepłą, a nawet gorącą. Płyn wlej do foremek lub woreczków, i tak jak zwykle umieść w zamrażalce. Po około 30 minutach możesz cieszyć się lodowym dodatkiem! Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta - fakt iż ciepła woda zamarza szybciej niż zimna, nie jest żadną magiczną sztuczką. To fizyka w czystej postaci. 

Zobacz wideo Jak zrobić pływającą lodówkę?

Ekspresowy lód i inne sztuczki na schłodzenie napoi 

Skuteczność metody tworzenia lodów z gorącej wody potwierdzono m.in. w popularnym przed laty programie "Brainiac". Fragment wideo, który wszystko wyjaśnia, możemy zobaczyć m.in. na TikToku @o_co_tu_chodzii. Jak tłumaczą naukowcy, w miarę obniżania temperatury wody wiązania wodorowe w jej cząsteczkach się kurczą i uwalniają energię. Ciepła woda uwalnia jej zdecydowanie więcej niż chłodna, dlatego zamarza szybciej. 

Ekspresowy lód może i jest przydatny, jednak nie zapominajmy, że tego typu metody mogą zaszkodzić naszej lodówce. Chociaż jednorazowy eksperyment raczej nie wpłynie na wydajność sprzętu, stosujmy go raczej sporadycznie. Inną ciekawą metodą na szybkie schłodzenie np. szklanej butelki jest owinięcie jej w ręcznik papierowy, zwilżenie wodą i wstawienie do chłodziarki. Efekt będzie natychmiastowy, a szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak szybko schłodzić napoje? Cztery triki obowiązkowe do zapamiętania na lato

Więcej o: