Najlepsze ogórki kiszone - przepis teścia Józka. Ważna jest ciepła woda i... drabina

Ogórki kiszone to klasyka letnich przetworów i każda gospodyni i gospodarz ma swój własny, niepowtarzalny przepis na chrupiącą kiszonkę. Mój teść Józef również ma swoją sprawdzoną recepturę. Ważna jest ciepła woda i pewien składnik, po który teść wspina się po drabinie.

Więcej przepisów na domowe przetwory znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na ogórki kiszone, mam dla ciebie coś super. Ojczym mojego męża, pan Józek robi ogórki tak pyszne, że pół wsi schodzi się, by dostać, chociaż mały słoiczek. Są chrupiące, zalewa jest krystaliczna, "nie mącą się" i nigdy nie wychodzą puste w środku. Jaki jest sekret? Cóż, Józio nie żałuje dodatków, a jak sam uważa, po jeden z nich trzeba wspinać się po drabinie. Chodzi o liście wiśni.

Ogórki kiszone - stary i sprawdzony przepis. Bez tego dodatku nie będą tak smaczne

Składniki:

  • ok. 2 kg niewielkich gruntowych ogórków
  • solanka (zawsze na jeden litr wody przypada pełna, czubata łyżka soli kamiennej)
  • do każdego słoika: 3 ząbki czosnku, 3 kawałki korzenia chrzanu, 2 gałązki kopru w baldachem, listek laurowy, 2-3 liście wiśni

Sposób wykonania:

  1. Przygotuj czyste, najlepiej wyparzone słoiki. Na dno każdego z nich połóż czosnek, chrzan, listek laurowy i liście wiśni. 
  2. Ogórki dokładnie wymyj, następnie włóż do miski z zimną wodą i mocz przez 2 godziny. Następnie ciasno ułóż je w słoikach. 
  3. Przygotuj solankę. Zagotuj wodę z solą w odpowiednich proporcjach i pozostaw do ostygnięcia. Kiedy będzie miała ok. 40-50 stopni Celsjusza, zalej nią ogórki. 
  4. Na wierzch połóż gałązki kopru. Następnie odłóż słoiki w ciemne i chłodne miejsce. Po kilku dniach będą już gotowe. 

Ktoś się może zastanawiać, po co drabina, skoro wiśnie są stosunkowo niskimi drzewami. Pan Józek jest bardzo niski, i nawet ciężko mu sięgnąć po przyprawy w kuchennej szafce. Jednak jeśli nie masz pod ręką liści wiśni, świetnie sprawdzą się także liście dębu lub czarnej porzeczki. Dzięki temu dodatkowo ogórki będą chrupiące i na pewno się nie zepsują. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.