-
Haps
-
Jak przygotować
- Recepturę znalazłam w zeszycie babci. Ma ponad 100 lat, a smakiem deklasuje wszystko inne
Recepturę znalazłam w zeszycie babci. Ma ponad 100 lat, a smakiem deklasuje wszystko inne
Rodzinne przepisy skrywane są przez nasze babcie i mamy od wielu lat. To właśnie one charakteryzują się świetnym smakiem i prostą recepturą. Dziś chcę podzielić się smakołykiem, który pamiętam z dziecięcych lat. Babcia robiła go zawsze, gdy przyjeżdżałam na wakacje. To proste danie, które zapełni brzuch na długo.
To niesamowite, jak dania mogą przypomnieć nam o pewnych sytuacjach. Za każdym razem, gdy robię placki na sodzie z przepisu babci, przypominają mi się chwile, które spędzałam właśnie u niej. To wtedy częstowała mnie smakołykami, które pamiętam po dziś dzień. Gdy lekka nostalgia bierze górę, zawsze postanawiam odtworzyć smak takiego dania. Nie jest to takie proste, bo składniki różnią się od tych sprzed lat. Jednak robię wszystko, co w mojej mocy, by przynajmniej podobnie smakowały. Do placków na sodzie podchodzę z sentymentem, a cała moja rodzina nie może się od nich oderwać. To prosty sposób na szybki, letni obiad.
Przepis na placki na sodzie mojej babci
Składniki:
- pół kilo mąki pszennej,
- szklanka maślanki,
- 2 łyżki kwaśnej śmietany,
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 3 łyżeczki drobnego cukru,
- pół łyżeczki soli,
- 1 całe jajko,
- 1 żółtko,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Przygotowanie placków zacznij od przesiania mąki do większej miski. Następnie dodaj do niej sodę oczyszczoną, sól i cukier. Delikatnie zamieszaj.
- Do suchych składników wbij jedno całe jajko i oddzielone od białka żółtko.
- Kolejnym krokiem jest umieszczenie dwóch łyżek kwaśnej śmietany i wlanie maślanki. Tak przygotowane składniki dokładnie zagnieć za pomocą dłoni. Ciasto powinno być elastyczne i jednolite, dodatkowo powinno z łatwością odklejać się od ręki. Jeśli jednak będzie zbyt mokre, podsyp je mąką.
- Powstałe ciasto podziel na kilka mniejszych, ale równych części. Każdą z nich uformuj na kształt kuli i umieść na oprószonej mąką stolnicę. Następnie za pomocą wałka z każdej części uformuj placek. Powinien mieć około 1-1,5 cm grubości.
- Na patelni, na średnim ogniu rozgrzej olej i smaż na nim przygotowane kawałki. Najlepiej robić to pod przykrywką, aby placki ładnie wyrosły.
- Każdą część ciasta smaż z dwóch stron na rumiany kolor. Następnie zdejmij z ognia na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. W moim domu ten przysmak podawany jest z kwaśną śmietaną i zimnym mlekiem. Dla wielbicieli warzyw można go serwować z sałatką z pomidorów.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl