Dżem z czarnej porzeczki to słodko-kwaśna rozkosz. Idealnie pasuje i na kanapkę i do naleśników

Nie ma nic lepszego niż spiżarnia pełna domowych rarytasów. Na półkach królują kiszonki, trunki i kolorowe sałatki, jednak nie może zabraknąć także słodkiego akcentu. Dżem z czarnej porzeczki to bezkonkurencyjne smarowidło w sezonowych owoców. Jest idealnie słodko-kwaśny, zawiera multum witamin i co najważniejsze jest banalnie prosty do zrobienia.

Właśnie o tej porze roku sezonowe owoce smakują najlepiej, dlatego warto przygotować wyśmienity dżem z czarnej porzeczki. Domowy rarytas świetnie zastąpi sklepowy produkt - jest o niebo smaczniejszy, zdrowszy no i ta obłędna konsystencja! Przepis poniżej zdradza jak w kilku krokach dojść do dżemowej perfekcji. 

Dżem z czarnej porzeczki to nie lada rarytas 

Wraz z początkiem lipca stragany i warzywniaki mienią się fantastycznymi barwami - wśród nich znajdziemy zarówno obłędne warzywa, jak i sezonowe owoce. Jednym ze smaczniejszych produktów, który można już bez problemu dostać lub rwać w ogrodzie z krzaczka jest czarna porzeczka. Ten słodko-kwaśny rarytas ma wiele zastosowań - świetnie sprawdzi się jako baza słodkich syropów, dodatek do trunku, domowy medykament, ale i kultowy dżem. I to właśnie ta żelowa konsystencja uchodzi za najlepszą! Owocowy akcent świetnie pasuje do wszelakich deserów - możemy przełożyć nim ciasta, dodać do gofrów, naleśników czy babcinych placuszków. 

Jak zatem przygotować dżem z czarnej porzeczki, by smakował jak ten u babci na wsi? Nie ma w tym nic trudnego, co więcej to przysłowiowa bułka z masłem! Kluczowe są jednak owoce - najlepiej je dokładnie obrać, oczyścić z listków i gałązek i umyć w zimnej wodzie. Później tylko wystarczy połączyć ciemne kuleczki z cukrem, a reszta dosłownie robi się sama! 

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Przepis na dżem z czarnej porzeczki. Wystarczą dwa składniki 

Składniki: 

  • 1 kg czarnej porzeczki, 
  • 400 - 500 g cukru - wszystko zależy od preferowanego smaku. 

Sposób przygotowania: 

  1. Zacznij od obrania porzeczek. Każda kuleczka powinna być oddzielnie, pozbawiona listków, gałązek i innych zanieczyszczeń. Owoce dokładnie płuczemy pod zimną wodą i osuszamy. 
  2. Owoce wrzuć do dużego garnka, zasyp cukrem i zagotować. Po chwili zmniejsz moc palnika i duś porzeczkę przez godzinę lub dwie. 
  3. Wskazówka - naczynie nie powinno być przykryte, woda musi odparować do uzyskania idealnej konsystencji. Dodatkowo warto pamiętać o częstym mieszaniu naszego dżemu. 
  4. Po tym czasie zrób próbę. Na zmrożony w chłodziarce talerzy nałóż odrobinę dżemu - jeśli spłynie, należy kontynuować gotowanie, jeśli z kolei jeśli zastygnie, a na powierzchni utworzy się skórka to znak, że dżem jest gotowy. 
  5. Tak przygotowany dżem przełóż do słoiczków, szczelnie zakręć i pasteryzuj w gorącej wodzie lub piekarniku. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.