Polska kuchnia to nie tylko podstawowe klasyki, które gotujemy non stop. Niestety wiele dań jest już zapomnianych, a to właśnie na nich wychowywali się nasi dziadkowie. Aby całkiem o nich nie zapomnieć, postanowiliśmy odgrzebać tare przepisy. Ta zupa pochodząca z Kaszub to dopiero coś.
iStock / Sarsmis
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz wideo Wariacja na temat znanego dania. Seleryba po grecku
Zapomniane dania regionalne coraz częściej przygotowywane są przez przedstawicieli młodszego pokolenia. Przypominamy sobie o nich nie tylko po to, by poznać smak dawnej kuchni polskiej, lecz także, by urozmaicić domowe menu. Przykładem takiego posiłku jest zupa, która pochodzi z Kaszub. To nic innego jak zupa bańtkowa, która zapisała się na kartach historii. Została doceniona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i pojawiła się na liście produktów regionalnych. To wielkie wyróżnienie i potwierdzenie, że zrobienie jej jest naprawdę warte wszystkiego. Zupę robi się ze świeżych, młodych fląder zwanych właśnie bańtkami. Pomimo że są gatunkiem bardzo ościstym, ich smak jest powalający i bardzo ceniony.
REKLAMA
Przepis na zupę bańtkową
Składniki:
3 kg świeżej flądry,
4 l wody,
2 kg ziemniaków,
1,5 kg włoszczyzny - marchew, seler, pietruszka, por,
duża cebula,
pęczek koperku,
pęczek natki pietruszki,
4 liście laurowe,
8 kulek ziela angielskiego,
szczypta gałki muszkatołowej,
kwaśna śmietana 18 proc.,
sól,
pieprz.
Sposób przygotowania:
W pierwszej kolejności przygotuj rybę. Obierz ją, podziel na mniejsze kawałki i w razie możliwości wyjmij ości. Włoszczyznę obierz, przemyj i pokrój na mniejsze części.
Do większego garnka wlej wodę, umieść w nim wszystkie warzywa, podany przez nas przyprawy oraz podzieloną na mniejsze kawałki cebulę. Całość gotuj do miękkości, następnie odcedź wywar i umieść w nim części ryby.
Bulion wraz z rybą gotuj przez następne 20 minut. Po tym czasie wyjmij ją. W tym momencie możesz pozbyć się wszystkich mniejszych ości.
Warzywa wyłowione z wywaru pokrój na jeszcze mniejsze kawałki i umieść je ponownie w garnku. Dodaj do nich pokrojoną natkę pietruszki i koperek. Trzymaj całość na wolnym ogniu przez kolejne 10 minut.
Do miseczki wlej dwie chochle bulionu i wymieszaj je z czterema łyżkami kwaśnej śmietany. Taką mieszankę przelej do zupy i porządnie wymieszaj.
Tak przygotowany wywar przelej do miseczek. Serwuj go z ugotowanymi ziemniakami oraz gotowymi kawałkami ryby.