Czosnek to bardzo wymagająca roślina, w której uprawie najlepiej sprawdzają się gleby żyzne, o dużej zawartości próchnicy, np. czarnoziemy, lessy albo mady. Jak rozpoznać, czy nadaje się już do wykopania? Istnieje na to kilka prostych sposobów. O tych regułach powinien pamiętać każdy ogrodnik.
Nie da się powiedzieć, jaki jest konkretny, najlepszy czas na zebranie czosnku. Zależy to głównie od momentu jego posadzenia, wielkości ząbków oraz pogody. Aby dowiedzieć się, czy już można go wykopać, należy obserwować liście. Zazwyczaj zbiory czosnku przypadają na przełom lipca i sierpnia. Warto dodać, że jeśli zbierze się czosnek jeszcze na początku lipca, prawdopodobnie ze względu na cienkie łuski nie będzie nadawał się do długiego przechowywania. Poza tym uprawa czosnku wymaga jego odpowiedniego nawadniania, szczególnie w maju i czerwcu, kiedy roślina buduje główkę.
Kiedy zebrać czosnek? Najlepszy moment to ten, kiedy zauważymy, że ma około 50 proc. zaschniętych liści. Czosnek powinno się zbierać tylko w suche dni - jeśli niedawno padało, należy odczekać kilka dni, zanim zacznie się zbiory.
Po zebraniu plonów, główki czosnku należy umieścić w ciemnym pomieszczeniu, w którym nie będzie dostępu do słońca. Powinno ono jednak być dość przewiewne. Ułożone główki czosnku nie powinny się ze sobą stykać. W ten sposób czosnek powinien suszyć się przez kilka tygodni. Czosnek można przechowywać zapleciony w warkocze lub w przewiewnym worku. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl