Koperek jest lubianym dodatkiem, szczególnie w okresie letnim. Niestety wysokie temperatury nie pomagają ziołom zachować świeżości na długo. Doskonale wiedzą o tym pracownicy gastronomii. Na całe szczęście istnieje trik, który uchroni koperek przed szybkim więdnięciem. Koniec wyrzucania i marnowania produktów spożywczych. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Na dworze upał, w kuchni parno od gotujących się potraw, a ty martwisz się, że pęczek koperku kupiony rano na rynku nie dotrwa świeży do wieczora? To dość prawdopodobne. Nawet jeśli nie będzie całkowicie zwiędnięty, to z pewnością nie będzie prezentował się tak znakomicie jak wyciągnięty z wiaderka z wodą. Co więc można zrobić, by koperek zachował świeżość dłużej niż kilka dni? Ten trik zmieni wszystko. Stosuje się go w wielu restauracjach.
Kupując świeży koperek, przekrój go na pół i wsadź do dużego, czystego słoika. Zakręcamy go mocno i odkładamy do lodówki. Brzmi banalnie i dokładnie tak jest. Wystarczy szklane naczynia ze szczelną zakrętką, by uchronić zioła przed więdnięciem. Tak przechowywany koperek będzie jędrny i aromatyczny jeszcze wiele tygodni. Grunt, by wnętrze słoika było suche. W innym przypadku gałązki zaczęłyby gnić.
Chyba każdy choć raz przeżył kultową już sytuację, kiedy to sięgamy po pudełko lodów w zamrażarce, spragnieni słodkiego deseru, a w środku jest jedynie... koperek. Ta technika przechowywania ziół jest na tyle popularna, że stała się już pokoleniowym żartem, o którym mówi się z uśmiechem na ustach i nostalgią w sercu. Prawda jest jednak taka, że poza trzymaniem ziół w słoiku w lodówce, mrożenie posiekanego koperku, czy szczypiorku to świetny sposób na powstrzymanie ich przed zepsuciem. Należy jednak pamiętać, by nie mrozić mokrych ziół. Wówczas stworzymy koperkową bryłę, którą nie sposób będzie rozdzielić na mniejsze porcje. Warto także zadbać o szczelnie zamykane opakowanie. Powietrze w zamrażarce jest suche i może spowodować, że zamiast świeżych, zamarzniętych ziół i tak wyciągniemy suche, nieapetyczne wiórki, w kolorze zgniłej zieleni.
Jeśli zależy nam jednak wyłącznie na zachowaniu świeżości koperku tylko przez kilka najbliższych dni, wystarczy trzymać pęczek w szklance z chłodną wodą. Co prawda nie wytrzyma w ten sposób kilku tygodni, ale na pewno nie zwiędnie w szalonym tempie. W ten sam sposób możemy potraktować natkę pietruszki i szczypiorek. Dzięki temu nie będziemy musieli już nigdy więcej wyrzucać zwiędniętych i ususzonych ziół do kosza na śmieci.