Więcej porad kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Czego potrzebujemy, żeby zrobić pyszne ogórki kiszone? Oczywiście niewielkich, świeżych i jędrnych ogórków gruntowych, solanki, chrzanu, kopru i czosnku. Jednak nasze babcie znały sposób, dzięki któremu ogórki nie tylko szybciej się kisiły i nie psuły, ale jeszcze smakowały jak spełniona lista marzeń. Co jest tym sekretnym składnikiem? Liście dębu.
Najlepsze ogórki kiszone. Co do nich dodać?
Podam teraz proporcje na jeden litrowy słoik, a nie na ilość ogórków. Trzeba pamiętać, że do słoika ogórki trzeba upychać ciasno, dlatego przyjmijmy, że do jednego słoika wejdzie od 8 do 10 średnich ogórków gruntowych.
Składniki na jeden litrowy słoik:
- ok. 8-10 niewielkich ogórków gruntowych
- 2 niewielkie ząbki czosnku
- płaska łyżeczka gorczycy
- 2 kawałki korzenia chrzanu
- gałązka kopru z baldachem
- solanka: na jeden litr wody jedna łyżka soli
- listek laurowy
Sposób wykonania:
- Ogórki umyj i namocz przez godzinę w ziemnej wodzie. W tym czasie przygotuj słoiki - muszą być wyparzone i suche.
- Na dno każdego słoika włóż czosnek, gorczycę, chrzan oraz liście i listek laurowy. Ułóż ogórki ciasno w pionie tak, by można było swobodnie zakręcić zakrętkę.
- Przygotuj solankę. Zagotuj wodę z solą w odpowiedniej proporcji i odłóż, by lekko przestygła. Pamiętaj, by nie zalewać ogórków kiszonych gorącą solanką - powinna mieć temperaturę letnią.
- Przestudzoną solanką zalej słoiki z ogórkami i szczelnie je zakręć. Odłóż na 3-5 dni w ciepłe miejsce, by ruszył proces kiszenia. Następnie przechowuj w ciemnych i chłodnym miejscu.
Zdawałoby się, ze to nic takiego, ale ogórki z liśćmi dębu to zupełnie nowe doznanie smakowe. Jeśli chcesz dodatkowo je podkręcić, możesz dołożyć po listku czarnej porzeczki lub wiśni. Będą idealne.