Dżem z agrestu sprawdzi się jako smaczny dodatek do kanapek, tostów i jako nadzienie różnych ciast. Poza tym można go również wykorzystać jako dodatek do herbaty, naleśników i racuchów. Posiada lekko kwaskowaty smak, a jego przygotowanie nie jest trudne, lecz może zająć sporo czasu. Warto pamiętać, że do dżemu agrestowego powinno się wybierać tylko nieuszkodzone owoce. Te z oznakami uszkodzeń i pleśni nie mogą trafić do słoików, ponieważ zepsują smak przetworów.
Do przygotowania dżemu będą potrzebne świeże, dojrzałe owoce, jedna cytryna, woda oraz cukier. Gotowy dżem należy przełożyć do wyparzonych i suchych słoików.
Składniki:
Przygotowanie:
Jak zapasteryzować słoiki? Wyłóż garnek ścierką do naczyń, ustaw w nim słoiki i oddziel je od siebie tak, aby się nie obijały. Zalej słoiki wodą do trzech czwartych wysokości słoików. Zagotuj całość, zmniejsz ogień i pasteryzuj przez około dwadzieścia minut. Woda nie powinna się gotować. Po wyjęciu słoików z garnka ustaw je do góry dnem i poczekaj, aż wystygną. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl