Grillowanie na balkonie i tarasie. Zanim wrzucisz, coś na ruszt sprawdź, czy nie grozi ci spory mandat

Grillowanie to jak doskonale wiadomo narodowy sport Polaków, jednak nie zawsze hasło wolność Tomku w swoim domku się sprawdza. Przed wrzucenie dania na ruszt, który rozpalamy na balkonie czy tarasie, warto sprawdzić aktualne przepisy, które ów przyjemność regulują. W przeciwnym razie możemy narazić się na słony mandat lub kapryśne miny sąsiadów.

Piękna pogoda zachęca do spotkań w gronie znajomych i rodziny, ale także do ukochanej przez Polaków rekreacji, jaką bez dwóch zdań jest grillowanie. To zaraz po grzybobraniu jedna z ulubionych form wypoczynku i rekreacji. Przed rozpaleniem ognia warto jednak poznać zasady, bowiem nie wszędzie możemy czuć się z tym aż tak swobodnie. Szczególnie jeśli biesiada ma miejsce na balkonie lub tarasie. 

Czy grillowanie na balkonie i tarasie jest legalne? 

Wakacyjna aura dopisuje, co za tym idzie, aż prosi się, by rozpalić grilla w gronie najbliższych. Soczysta karków, szaszłyki, kiełbaski, kolorowe warzywa czy ziemniaczki powodują, że na samą myśl aż cieknie ślinka, zanim jednak te wszystkie pyszności trafią na stół warto zadać sobie pytanie - gdzie można bezpiecznie i legalnie rozpalić grilla? Jest to szczególnie problematyczne, gdy nie mamy do dyspozycji własnego ogrodu, skrawka ziemi czy działki pod miastem. Wówczas w głowach wielu osób rodzi się pytanie, czy serwowanie dań z rusztu może mieć miejsce także na balkonie w bloku, czy nawet tarasie? 

Na wstępie warto zaznaczyć, że prawo w Polsce odgórnie nie zakazuje grillowania na balkonach czy tarasach, to kwestia ta może być regulowana przez regulaminy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Kluczem jest zatem zapoznanie się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej lub danego budynku. Pamiętajmy, że w trakcie grillowania mogą zostać złamane przepisy przeciwpożarowe, za co grozi nam mandat. Inną sprawą jest niezadowolenie sąsiadów, którzy mogą skarżyć się na zapachy, dym czy strach o rozprzestrzenienie ognia. Wówczas może okazać się, że to niezgodne z przepisami Kodeksu wykroczeń i Kodeksu cywilnego.

Zobacz wideo Praktyczne myki, które sprawdzą się podczas grillowania

Grillowanie na balkonie - alternatywa dla tradycyjnego grilla

Przepisy dotyczące grillowania na balkonie reguluje również paragraf 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Głosi on, że "zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów". 

Znacznie bezpieczniejszą dla nas samych oraz sąsiadów będzie zatem alternatywa dla tradycyjnego grilla. Mowa tu o urządzeniu elektrycznym lub gazowym. Wówczas mocne dymienie i otwarty ognień nie są przeszkodą - dania będą gotowe znacznie szybciej, a smak będzie równie intensywny i znakomity. Jeśli jednak chcemy pozostać przy tradycyjnej wersji, warto wyszukać w okolicy miejsc specjalnie do tego przystosowanych np. w parkach czy lasach (tu bardzo ważne, by nie bawić się w samowolkę, a rozpalić grilla w odpowiednio wyznaczonym miejscu). 

Więcej o: