Czym myć lodówkę, by lśniła czystością? Jak zrobić dobry domowy detergent?

Czym myć lodówkę, aby jak najdłużej utrzymać ją w higienicznej czystości? Regularne i odpowiednie czyszczenie pozwoli zachować świeżość i smak przechowywanych produktów, a także zapobiegnie rozwojowi bakterii. W naszym przewodniku przedstawimy proste, skuteczne i bezpieczne metody.

Mycie lodówki to kluczowy element utrzymania higieny w kuchni oraz przechowywania żywności w odpowiednich warunkach. Regularne czyszczenie pozwala uniknąć rozwoju bakterii, pleśni i przykrych zapachów, które mogą wpłynąć negatywnie na przechowywane produkty spożywcze. Warto wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo, aby zachować świeżość i bezpieczeństwo przechowywanych produktów.

Zobacz wideo Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle

Mycie lodówki w sześciu prostych krokach

 1. Na początek opróżnij lodówkę. Przy okazji sprawdź daty ważności i wyrzuć wszystkie przeterminowane lub zepsute produkty.
 2. Przygotuj roztwór do czyszczenia: wymieszaj ciepłą wodę z łagodnym detergentem lub płynem do naczyń. Unikaj używania środków chemicznych zawierających silne substancje, które mogą pozostawić niebezpieczne pozostałości w lodówce.
 3. Wyjmij półki, szuflady i inne ruchome elementy z wnętrza lodówki. Pozwoli to na dokładniejsze ich wyczyszczenie i usunięcie wszelkich resztek jedzenia.
 4. Za pomocą gąbki lub miękkiej ściereczki nasączonej wcześniej przygotowanym roztworem delikatnie przetrzyj wnętrze lodówki. Skup się szczególnie na miejscach, gdzie widoczne są zabrudzenia. Unikaj używania zbyt wilgotnej gąbki, aby uniknąć zalania wnętrza.
 5. Nie zapomnij o uszczelkach, one również wymagają uwagi. Przetrzyj je dokładnie wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz i zabrudzenia, które mogą osadzać się na powierzchni.
 6. Po dokładnym przetarciu wnętrza lodówki opłucz gąbkę/ściereczkę i upewnij się, że nie pozostały na niej żadne środki czyszczące. Następnie starannie osusz wnętrze lodówki za pomocą ręcznika papierowego lub czystej ściereczki.

Jak często myć lodówkę?

Regularne mycie lodówki to kluczowy krok do zachowania świeżości i higieny w kuchni. Postaraj się czyścić lodówkę co 3-4 tygodnie lub częściej, jeśli zauważysz widoczne zabrudzenia. Dzięki temu przechowywane w niej jedzenie będzie bezpieczne do spożycia, a sprzęt posłuży jeszcze długie lata.

Płyn do mycia lodówki. Domowe sposoby na czystość w lodówce

Do czyszczenia lodówki możesz wykorzystać składniki, które na pewno masz w swojej kuchni: ocet, cytrynę i sodę.

 1. Płyn do mycia na bazie octu: W małej butelce lub pojemniku wymieszaj równą ilość octu i wody.
  Dla przyjemniejszego zapachu dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, np. cytrynowego lub lawendowego.
 2. Płyn do mycia na bazie soku cytrynowego: Wymieszaj sok z jednej cytryny z równą ilością wody.
  Możesz również dodać kilka kropel olejku cytrynowego dla wzmocnienia działania.
 3. Płyn do mycia z sody oczyszczonej: W misce wymieszaj 4 łyżki sody oczyszczonej z około 1 litrem ciepłej wody. Mieszaj porządnie, aż soda całkiem się rozpuści.

Czym myć lodówkę w środku? Sposoby na wyczyszczenie szyb

Szyby w lodówce na ogół dają się bardzo łatwo wyczyścić. Obojętnie jaka była przyczyna ich wybrudzenia warto pamiętać, że pozostawienie ich w czystości jest istotne dla naszego zdrowia.

 1. Przygotuj płyn do mycia szyb: Wymieszaj równą ilość octu i wody w butelce ze sprayem. Możesz również użyć gotowych płynów do mycia szyb dostępnych w sklepach.
 2. Spryskaj szyby: Spryskaj płynem powierzchnię szyby, unikając zbyt obfitego użycia płynu, aby nie zostawić smug.
 3. Wyczyść szybę: Użyj miękkiej ściereczki lub gazetowego papieru, aby przetrzeć powierzchnię szyby. Ruchy powinny być delikatne, aby uniknąć pozostawiania smug.
 4. Wypoleruj: Jeśli widzisz na szybie smugi lub zacieki, użyj drugiej czystej ściereczki do ich polerowania, aż szyba będzie lśniąca i bez smug.

Czyszczenie lodówki - ważne wskazówki

 1. Zawsze sprawdź, czy lodówka jest wyłączona przed rozpoczęciem czyszczenia wewnątrz.
 2. Wybierając środki czyszczące, unikaj używania twardych chemikaliów, które mogą pozostawić szkodliwe pozostałości.
 3. Przy czyszczeniu szyb, wykonuj ruchy w pionie lub poziomie, aby uniknąć pozostawiania smug.
 4. Upewnij się, że szyba jest sucha po zakończeniu czyszczenia, aby uniknąć pojawienia się zacieków.
 5. Regularne czyszczenie lodówki wewnątrz i szyb pozwolą zachować czystość i higienę w kuchni oraz zapewni bezpieczne przechowywanie żywności.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.