Więcej przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Rosół to klasyka i podstawa polskiej kuchni. Najbardziej rozpowszechniony przepis na tę zupę zakłada użycie mięsa - najczęściej kurczaka, ale w wielu recepturach wykorzystywane są też inne rodzaje, nie tylko drób. Rosół nie zawsze musi być jednak robiony na bazie mięsnej. Wszak wegetarianie i weganie też sięgają po tę tradycyjną zupę, choć przygotowują ją kompletnie inaczej. Zamiast mięsa używają szerokiej gamy warzyw, przypraw i innych dodatków, które sprawiają, że rosół jest pyszny i wyrazisty.
Wśród osób, które rosół robią inaczej niż większość z nas, jest też Małgorzata Rozenek-Majdan. Celebrytka od wielu lat nie je mięsa, na wegetarianizm przeszła też cała jej rodzina - mąż oraz synowie. "Radzio miał najgorzej, on lubi kaczkę i pytał: ale kaczki też nie będzie? Ale teraz nie wyobrażamy sobie, że można jeść inaczej. Gdy jestem w sklepie i widzę mięso, ono nawet wygląda dla mnie niefajnie" - opowiada w rozmowie z Faktem.
Rozenek przyznaje, że ona także miała pewne obawy, gdy zdecydowała, że odstawi mięsne produkty. Jednym z jej zmartwień było właśnie gotowanie rosołu.
Jestem takim typem, że u mnie zupa musi być. Dziś nawet osoby, które jedzą mięso i zjedzą u nas rosół, mówią, że nasz bulion jest lepszy. Ma więcej warzyw, ziół i grzybki suszone. Jest esencjonalny i pyszny
- zapewnia.
Widać zatem, że Rozenek świetnie poradziła sobie z tą zagwozdką, skoro robiony przez nią rosół jest tak zachwalany. Nie bez znaczenia są grzyby, które gwiazda dodaje do gotowania. Nadają one zupie tzw. smaku umami, dzięki czemu potrawy zyskują mięsny aromat. Sami zresztą możecie się przekonać, czy rosół celebrytki jest tak smaczny, ponieważ Małgorzata Rozenek podzieliła się z Faktem swoim przepisem. Poniżej znajdziecie listę składników oraz sposób przygotowania krok po kroku.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Umyte warzywa obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Cebulę opalamy - palnikiem, nad kuchenką gazową lub można podsmażyć ją suchej patelni. Przekładamy je do dużego garnka i wlewamy wodę. Dodajemy czosnek, suszone grzybki oraz przyprawy. Zagotowujemy, a potem zmniejszamy ogień i gotujemy przez co najmniej dwie godziny. Gdy smak bulionu będzie już odpowiednio wyrazisty, doprawiamy go jeszcze do smaku. Podajemy z makaronem i marchewką - Małgorzata Rozenek kroi warzywo w talarki.
Źródło: fakt.pl