Więcej przepisów na ogórki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ogórki kiszone to jedne z najpopularniejszych przetworów, które robi się w polskich domach. Zazwyczaj sięga się po sprawdzone przepisy, często przekazywane z pokolenia na pokolenie przez prababcie, babcie i mamy. Jeśli jednak są wśród naszych czytelników osoby, które od czasu do czasu lubią poeksperymentować, to mamy dla was idealną propozycję - na ogórki kiszone po turecku. Dodaje się do nich jeden składnik, którego prawdopodobnie się nie spodziewacie, bo bardziej kojarzy się z deserami i słodkimi wypiekami niż z przetworami. Chodzi o cytrynę.
Sól, czosnek, gorczyca, koper itp. Zazwyczaj z tymi składnikami kojarzy się nam robienie ogórków kiszonych. Jednak co kraj, to obyczaj i inny przepis. W Turcji do słoików dodaje się więc cytrynę, a konkretnie plasterki oraz wyciśnięty z owoców sok. Taki dodatek sprawia, że ogórki są bardziej chrupiące i kwaskowe. Jeśli więc przepadacie za takim smakiem, zachęcamy do przetestowania przepisu na ogórki kiszone po turecku. Jeden z przykładowych można znaleźć na kanale Nihal Etik Yemek Tarifleri na YouTubie.
Składniki na słoik o pojemności 1 litra:
Sposób przygotowania:
Ogórki myjemy, a następnie kroimy w plasterki (w niektórych przepisach nie trzeba tego robić). Papryczki kroimy na mniejsze kawałki, a czosnek obieramy z łupinek. Do wyparzonego, suchego słoika wrzucamy najpierw czosnek. Dorzucamy część ogórków razem z papryczkami, posypujemy solą (ale nie całą) i dorzucamy kolejną partię ogórków. Znów posypujemy solą i dodajemy pozostałe plasterki warzywa. Ciasno je upychamy i zalewamy przegotowaną, ale wystudzoną wodą. Następnie wlewamy sok z cytryny i wsypujemy resztę soli. Na wierzchu układamy plasterki cytryny i mocno zakręcamy słoik. Odstawiamy go na trzy tygodnie w ciemne miejsce, np. do szafki. Po trzech tygodniach (nie można w tym czasie otwierać słoika) możemy rozkoszować się smakiem ogórków kiszonych po turecku.
Źródło: YouTube.com, turkishfoodie.com