-
Haps
-
Jak przygotować
- Zimą podziękujesz za jego zrobienie. Prosty w przygotowaniu, a smak miażdży popularny ketchup
Zimą podziękujesz za jego zrobienie. Prosty w przygotowaniu, a smak miażdży popularny ketchup
Czas przygotowywania przetworów trwa już od jakiegoś czasu. Zamykamy w słoikach ogórki, cukinie, a także owoce, które zimą wyciągniemy, by wysmarować nimi kanapki lub osłodzić herbatę. Nikt jednak nie myśli o tym, by zrobić sosy, które również przydadzą się w chłodniejsze dni. Naszą propozycją jest zrobienie go z tego warzywa. To połączenie słodkości i ostrości.
Zobacz wideo Klopsiki z soczewicy w sosie pomidorowym
Papryka świetnie sprawdza się jako baza pod dania, a także jako dodatek do innych potraw. Możemy ją dodać do leczo, zapiekanek, a także możemy w niej zamknąć mięso i ryż i zapiec w towarzystwie żółtego sera. Nieważne jak zostanie ona przyrządzona, zawsze smakuje wyśmienicie. Aby cieszyć się jej smakiem nawet w jesienne i zimowe wieczory, proponujemy zrobić z niej aromatyczny sos. Oprócz papryki można w nim wyczuć pomidory, jabłka, a także czosnek i płatki chili. Tak przyrządzony sos świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla ketchupu. Można nim wysmarować kanapki, lub maczać w nim kawałki warzyw, lub mięsa. Zamknięty w słoiku będzie świeży przez bardzo długi czas.
Przepis na sos paprykowo-pomidorowy na zimę
Składniki
- 3,5 kg pomidorów,
- 3,5 kg papryki czerwonej,
- pół kilo ulubionych jabłek,
- pół kilo cebuli,
- 2 główki czosnku,
- łyżeczka płatków chili,
- 2 łyżki soli,
- łyżka pieprzu,
- 4 łyżki drobnego cukru,
- pół szklanki octu 10%,
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek.
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności zajmij się pomidorami. Dokładnie je przemyj, usuń łodygi, następnie natnij je. Tak przygotowane umieść w dużej misce lub garnku i zalej gorącą wodą. Dzięki temu ich skórka dużo łatwiej od nich odejdzie.
- Zalane pomidory pozostaw pod przykryciem na około 10 minut. Po tym czasie ostrożnie i delikatnie obierz je ze skórki. Gdy pomidory będą chłodniejsze, wytnij z nich gniazda nasienne, pokrój w kostkę i umieść w misce.
- Teraz zajmij się innymi warzywami. Cebulę obierz ze skórki i pokrój ją na drobną kostkę. Papryki pokrój na mniejsze kawałki, usuń gniazda nasienne, a następnie pokrój w kostkę. Czosnek obierz i zetrzyj na drobno na tarce. Jabłka obierz i potnij w małą kostkę.
- Na dno dużego garnka wlej oliwę i wrzuć na nią cebulę. Smaż do lekkiego zarumienienia. Następnie wrzuć jabłka, paprykę i pomidory. Zamieszaj, przykryj pokrywką i zmniejsz ogień. Trzymaj je na nim przez następne 2 godziny, co jakiś czas wymieszaj.
- Po tym czasie zdejmij pokrywkę, dodaj czosnek i wszystkie podane w przepisie przyprawy. Wlej także ocet i oliwę z oliwek. Pozostaw na ogniu przez następne 45 minut.
- Gdy ten czas minie zmiksuj całość za pomocą blendera na gładką całość. Teraz możesz przelać wszystko do czystych i wyparzonych słoików. Na koniec szczelnie je zakręć i ustaw na blaszce.
- Blaszkę włóż do zimnego piekarnika i ustaw temperaturę 130°C. W ten sposób pasteryzuj słoiki przez około 45 minut. Po upływie tego czasu pozostaw je do wystudzenia. Przechowuj w chłodnym miejscu.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl