Grzyby, będąc naturalnie porowatymi, mogą łatwo zbierać brud, piasek i inne zanieczyszczenia, dlatego ważne jest, aby je odpowiednio oczyścić przed gotowaniem.
Kurki to popularne i pyszne grzyby, które są cenione za swój charakterystyczny smak i aromat. Najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na ich oczyszczenie jest włożenie ich do dużego garnka, a następnie posypanie grzybów solą i zalanie świeżo przegotowaną wodą. Kurki należy odłowić łyżką cedzakową i w razie potrzeby powtórzyć czynność kilka razy, do momentu aż woda będzie czysta.
Czyszczenie borowików jest bardzo proste, ponieważ nie mają zbyt "trudnej" budowy. Tak naprawdę wystarczy sucha szczoteczka do zębów, za pomocą której zetrzemy delikatnie piasek i inne zanieczyszczenia. Po "szczotkowaniu" wystarczy borowiki opłukać w zimnej wodzie i pozostawić do osuszenia.
Prawdziwki to jedne z najsmaczniejszych grzybów, które niestety bardzo często padają ofiarą robaków. Najprostszym sposobem na pozbycie się szkodników jest wyczyszczenie nóżek i kapeluszy grzybów za pomocą ścierki i zeskrobanie skórki. Robi się to za pomocą małego, ostrego nożyka. Na koniec należy przemyć grzyby w zimnej wodzie.
Na początek pozbądź się uszkodzonych grzybów. Następnie delikatnie opłucz pozostałe kanie w letniej wodzie, unikając moczenia. Czyść je szczoteczką i - jeśli trzeba- ręcznie, a potem osusz.
Czyszczenie grzybów leśnych przed mrożeniem jest kluczowym krokiem, aby zachować ich jakość i świeżość przez dłuższy czas. Mrożenie jest doskonałym sposobem na przechowywanie nadmiaru grzybów, aby można było cieszyć się nimi w późniejszym czasie, gdy nie są już dostępne.
Najważniejsze jest odrzucenie wszystkich uszkodzonych elementów grzybów. Delikatne wyszorowanie szczoteczką usunie nadmiar zanieczyszczeń. Kolejnym etapem jest opłukanie grzybów, bez moczenia ich. Jeszcze raz przeglądamy grzyby i jeśli trzeba to ręcznie oczyszczamy to, co pozostało. Przed zamrożeniem upewnij się, że grzyby są dobrze wysuszone. Dzięki temu zyskasz gwarancję smaku po odmrożeniu.
Jeśli zamierzasz zbierać smardze, pamiętaj, że te rosnące w lesie są pod ochroną. Śmiało możesz zebrać natomiast te, które wyrosły na twoim podwórku lub działce. Czyszcząc smardze, odetnij nóżki, bo są włókniste i niesmaczne. Dokładnie umyj kapelusze grzybów pod bieżącą, zimną wodą. Gdy upewnisz się, że wszystkie zabrudzenia zostały dokładnie usunięte, grzyby będą gotowe do kolejnego etapu obróbki.