Przygotuj coś lepszego niż kiszone. Pikantne ogórki krokodylki skradną twoje serce i zajmą półki w spiżarni

Sposobów na ogórkowe przetwory jest co niemiara. Można je kisić, doprawiać orientalnymi przyprawami, lub marynować w najróżniejszych zalewach, a i tak zawsze będą wyśmienite. Jeśli jednak znudziły ci się łagodne przetwory, wypróbuj przepis na ogórki krokodylki. Będą pikantne i dodadzą charakteru każdej potrawie.

Przygotowanie ogórków krokodylków to bułka z masłem. Tak jak większość przetworów warzywnych, ten przepis również nie sprawia problemów i poradzi sobie z nim każdy, nawet najbardziej początkujący kucharz i kucharka. Warto jednak zarezerwować sobie odrobinę czasu, ponieważ odstępy między różnymi etapami mogą zająć kilka godzin. Efekt końcowy jest jednak wart zachodu. Więcej kulinarnych inspiracji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nikt nie zna tego przepisu, a jest lepszy niż ogórki - kapusta małosolna!

Składniki:

  • 3 kg ogórków gruntowych,
  • 3 łyżki soli kamiennej,
  • 2 główki czosnku,
  • 6 łyżek oleju rzepakowego,
  • 1 szklanka cukru białego,
  • 2 szklanki octu 10 proc.,
  • 3 łyżeczki suszonych płatków chilli.

Pikantne przetwory do każdego dania. Krokodylki przygotujesz z łatwością

Ogórki myjemy pod bieżącą wodą, a następnie moczymy w misce przez około 40 minut. Po tym czasie wyjmujemy warzywa z miski, osuszamy i dzielimy na trzy części, po kilogramie każda. Kroimy na pół pierwszy kilogram i wrzucamy do szerokiego garnka lub dużej miski do robienia przetworów. Ogórki zasypujemy łyżką soli i przykrywamy kolejną, kilogramową porcją ogórków. Proces powtarzamy jeszcze raz. Tak przygotowane ogórki odstawiamy na około 6-8 godzin, aż puszczą wodę.

Po tym czasie wodę z ogórków wylewamy, a do warzyw dodajemy pokrojone drobno ząbki czosnku oraz płatki chilli. Całość mieszamy i odstawiamy, a w międzyczasie przygotowujemy zalewę. Do garnka wlewamy ocet, olej i mieszamy z cukrem. Doprowadzamy płyn do wrzenia stale mieszając i odstawiamy do ostygnięcia. Gdy zalewa będzie już chłodna, należy zalać nią ogórki w garnku i odstawić na całą noc, by przetwory nabrały aromatu.

Na drugi dzień do czystych i wyparzonych słoików przekładamy ogórki. Należy układać je ciasno jeden obok drugiego. Do każdego przetworu dodajemy zalewę, w której uprzednio marynowały się warzywa. Każdy słoik mocno zakręcamy i pasteryzujemy. Tak przygotowane krokodylki postoją nawet dwa sezony. Będą smakować wyśmienicie. Smacznego!

Więcej o: