Podania ludowe nazywają ją "liściem elfów". Poprawia zdrowie i nadaje potrawom intensywnego aromatu

Wykorzystujemy ją w aromaterapii i kosmetologii. Rośnie w niemal każdym ogrodzie i roztacza wokół siebie charakterystyczny, kwiatowy zapach. Mowa oczywiście o lawendzie. Choć zwykle traktujemy ją jako roślinę ozdobną, to warto wiedzieć, że znajduje ona szerokie zastosowanie również w kuchni. Dodaje potrawom intensywnego aromatu, a na dodatek korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Lawenda kwitnie w przydomowych ogródkach od czerwca do września. Warto w tym czasie zebrać plony i wykorzystać je nie tylko w formie ładnego bukietu w wazonie, ale i w nieco bardziej praktycznym zastosowaniu. Lawenda, zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej, świetnie nada się jako składnik potraw wytrawnych i deserowych. Do czego konkretnie przyda nam się bladofioletowa roślina?

Zobacz wideo Z cebuli i nie tylko! Domowe syropy z warzyw i owoców wspomogą twoją odporność i pomogą w walce z przeziębieniem [PRZEPISY]

Zastosowanie lawendy w kuchni

Lawenda pachnie i wygląda urzekająco, ale mało kto wie, że nadaje równie ciekawych walorów smakowych. W wersji ususzonej i sproszkowanej skutecznie sprawdza się w mieszankach ziół. Najlepiej komponuje się z rozmarynem, majerankiem, szałwią, miętą, bazylią i tymiankiem. 

Możemy ją dodać do marynaty do mięs, w ten sposób nadamy potrawie wyjątkowego aromatu. Równie smakowitym pomysłem jest natarcie kurczaka oliwą oraz lawendą. Przy smażeniu po kuchni rozejdzie się aromatyczny, wręcz uzależniający zapach. Podobne wykorzystanie zadziała w przypadku smażenia ryb.

Świeże kwiaty czy też liście można dodać do sałatek oraz deserów. Ponadto lawendę śmiało możemy również dodawać do dżemów, konfitur, a nawet do miodu. Z suszonych kwiatów lawendy przygotujemy pyszną, rozgrzewającą herbatę o działaniu uspokajającym.

Lawenda - właściwości lecznicze

Kwiaty lawendy mają działanie uspokajające, przeciwzapalne i rozluźniające. Świetnie sprawdzają się w chwilach wysokiego stresu czy zdenerwowania. Lecznicze właściwości lawendy są znane ludzkości nie od dziś. Kiedyś stanowiła stały element ziołolecznictwa, dziś z kolei możemy ją znaleźć w składach leków i preparatów na bezsenność. 

Potwierdzono również jej korzystny wpływ na łagodzenie bolesnych dolegliwości w chorobach reumatycznych. Olejek lawendowy zawiera w sobie antocyjany, które uszczelniają naczynia krwionośne, chroniąc tym samym układ sercowo-naczyniowy. Chronią wzrok i przeciwdziałają m.in. miażdżycy. W medycynie wykorzystuje się ją do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych oraz chorób jamy ustnej. 

Przepis na zdrowotny syrop z lawendy domowej roboty

Kwiaty lawendy świetnie sprawdzają się jako składnik naturalnego syropu, który nie tylko pozytywnie wpłynie na nasz organizm, ale i będzie wyjątkowo smaczny. Warto go pić tuż przed snem, gdyż ułatwi nam to bezstresowe wpadnięcie w "objęcia Morfeusza". Bez problemu można go też dodawać do herbaty, lemoniady czy innego napoju, który spożywamy w ciągu dnia. Szczególnie przydatny będzie w sytuacjach stresowych oraz w przypadku bólu brzucha.

Składniki:

  • 500 ml wody,
  • pół szklanki kwiatów lawendy,
  • pół szklanki cukru (może to też być ksylitol lub erytrytol),
  • 3 łyżki miodu,
  • pół limonki.

Sposób przygotowania:

Do garnka wlej wodę. Poczekaj, aż się zagotuje i dodaj cukier lub inny słodzik. Zamieszaj, a gdy się już rozpuści, dodaj miód oraz kwiaty lawendy. Gotuj przez kilka minut pod przykryciem. Następnie dodaj sok wyciśnięty z połowy limonki i gotuj przez kolejne 3-4 minuty. Po tym czasie odcedź miksturę (najlepiej przez sitko) i przelej ją do słoika. Zakręć tak, aby była pewność, że słój jest szczelny. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: