TOP 5 najlepszych grzybów w Polsce. Są najbardziej cenione i pożądane. Trójka niektórych odstrasza

Końcówka lata i jesień to uwielbiane przez grzybiarzy okresy w roku. To wtedy w polskich lasach jest największy wysyp grzybów (choć warto pamiętać, że niektóre grzyby można znaleźć nawet zimą. Marzeniem każdego jest znalezienie przede wszystkim borowika szlachetnego, który uchodzi z grzybowego króla. Jemu bezsprzeczenie należy się pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych. Jakie jeszcze grzyby cieszą się dobrą renomą? Przedstawiamy top 5 najlepszych grzybów jadalnych z polskich lasów.

Więcej informacji o grzybach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Sezon grzybowy przez miłośników grzybobrania to najbardziej wyczekiwany okres w roku. Niektórzy chodzą wtedy do lasu nawet kilka razy dziennie, jeśli oczywiście pozwala im na to czas. Inni robią to rzadziej, ale nie odpuszczą, dopóki nie wrócą z naręczem grzybów. Osoby, które dobrze znają się na grzybach, wiedzą, które gatunki są najlepsze i najsmaczniejsze. Ci początkujący jeszcze nie do końca się orientują. Zdają sobie sprawę, że największą nagrodą jest znalezienie prawdziwka, ale w przypadku innych gatunków ich wiedza jest mniejsza. Przygotowaliśmy więc TOP 5 najlepszych grzybów w Polsce. Pamiętajcie jednak, że jeśli nie jesteście na 100 procent (a nawet na 1000) pewni, czy znaleziony grzyb jest jadalny, lepiej go nie ruszać. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z grzybobraniem, wybierzcie się do lasu z kimś doświadczonym, kto umie rozpoznać gatunki jadalne i trujące.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

TOP 5 najlepszych grzybów w Polsce

1. Borowik szlachetny (prawdziwek)

Bezapelacyjny numer jeden polskich lasów. Każdy grzybiarz marzy, by go znaleźć, pochwalić się zdjęciem, a następnie spałaszować ze smakiem. Można mu więc bez dwóch zdań przyznać tytuł najbardziej poszukiwanego grzyba. Występuje w lasach iglastych i mieszanych. Jak czytamy na stronie atlas.grzybiarze.eu, jego kapelusz ma od 5 do 25 cm średnicy. Najpierw jest białawy, a potem jego kolor zmienia się na piaskowy, brązowy do ciemnobrązowego, czasem czerwonobrązowego. Jego skórka jest sucha i gładka. Trzon ma od 3 do 20 cm wysokości i od 2 do 6 cm grubości. Kolor białawy do jasnobrązowego. U młodych osobników jest zwykle pękaty, później jego kształt zmienia się na pełniejszy, baryłkowaty.

To bardzo smaczny grzyb, który można przyrządzać na wiele sposobów. Jak jednak czytamy na stronie grzyby.pl, z uwagi na cenę najczęściej jest suszony i używany w kuchni jako dodatek do potraw lub przyprawa.

2. Pieprznik jadalny (kurka)

Bardzo popularny i lubiany grzyb. Występuje częściej niż prawdziwek, dzięki czemu łatwiej go znaleźć. Ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, gdy trwa sezon, bez problemu można znaleźć go na targach i w supermarketach. 

Kapelusz ma od 1 do 7 cm średnicy. Może być bladożółty do pomarańczowego. Mają lejkowaty kształt. Zazwyczaj są gładkie, choć starsze egzemplarze mogą mieć pofalowane brzegi. Trzon zazwyczaj jest w tym samym kolorze, co kapelusz, ewentualnie jaśniejszy. Kurki można znaleźć w wielu miejscach: rosną w różnych lasach, występują zarówno na nizinach, jak i w górach. Jak czytamy na grzyby.pl, pojawiają się już na początku lata i rosną nawet wtedy, gdy jest sucho.

Niedoświadczeni grzybiarze powinni uważać, bo kurki można pomylić z trującymi lisówkami pomarańczowymi. Lisówka ma gęste blaszki, które są delikatniejsze i występują gęściej niż u kurki. Trzon lisówki jest cieńszy i delikatniejszy niż u pieprznika jadalnego, często ma ciemniejszą barwę niż jej kapelusz i jest wyraźnie odznaczony. Lisówki w lasach zaczynają pojawiać się dopiero od września.

Lisówka pomarańczowa (trująca) i kurka (jadalna)
Lisówka pomarańczowa (trująca) i kurka (jadalna) Fot. fot. Wikimedia Commons, Jerzy Opioła / Tomasz Waszczuk, Agencja Wyborcza.pl

3. Czubajka kania

Występuje stosunkowo często i ma charakterystyczny wygląd. Jej trzon jest smukły i wysoki, ma ok. 15-30 cm wysokości i od 1 do 2,5 cm grubości. Jest jasnobrunatny i posiada charakterystyczny, ruchomy pierścień. Kapelusz ma z kolei od 10 do 15 cm średnicy, najpierw jest kulisty, a później się rozwija na płasko, ale ma wyraźną wypukłość na szczycie. Pokryty jest brązowymi łuskami.

Czubajka kania występuje w różnych miejscach. Można ją spotkać na wrzosowiskach, łąkach, polanach oraz w parkach. Jej smak jest bardzo ceniony. Kapelusze często jada się przyrządzone a'la schabowe, panierowane w jajku i bułce tartej. Popularnym sposobem jest także przyrządzanie ich saute na maśle

Niedoświadczeni grzybiarze obawiają się zbierać kanie. Wszystko przez to, że można pomylić je ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym. Z naszego tekstu dowiecie się, jak odróżnić od siebie te dwa grzyby: 

embed

4. Mleczaj rydz

To dość powszechny, a także jeden z najbardziej cenionych grzybów. Jego kapelusz ma od 4 do 10 cm średnicy, a po środku charakterystyczne wgłębienie. Kolor ma "cielistoczerwonawy do pomarańczowoczerwonawego, pomarańczowożółtawy", występują koliście ułożone jamkowate plamki. Trzon nie jest wysoki, ma od 3 do 7 cm, a grubość 1 do 2,5 cm. Podstawa zwykle jest cieńsza, najczęściej ma taki sam kolor, jak kapelusz, występują na nim ciemniejsze plamki.

Rośnie pod sosnami na glebach piaszczystych i wapiennych. Trzeba uważać, by nie pomylić go z mleczajem modrzewiowym, który jest niejadalny. Rośnie, jak sama nazwa wskazuje, pod modrzewiami i ma białe mleczko, które jest mocno piekące.

Mleczaj rydz ma szerokie zastosowanie w kuchni. Dodaje się go do potraw, smaży na maśle lub marynuje w occie.

5. Podgrzyb brunatny (podgrzybek)

Pospolity grzyb, często zbierany. Należy do rodziny borowikowatych. Niektórzy uważają, że w smaku nie umywa się do gatunków wymienionych wyżej, ale chętnie wykorzystywany jest w kuchni. Trzeba jednak pamiętać, by poddać go obróbce cieplnej. Najczęściej rośnie pod świerkiem pospolitym i sosną zwyczajną.

Średnica kapelusza osiąga do 15 centymetrów. Jest gładki i nagi. Ma barwę kasztanowo-brunatną lub ciemnobrązową. Trzon osiąga wysokość do 10 centymetrów i grubość do 4 centymetrów. Jest z reguły jasnobrązowy. Pojawiają się na nim podłużne pręgi. Początkowo jest pękaty, z czasem staje się cylindryczny. 

Podgrzybka brunatnego można pomylić z goryczakiem żółciowym. Dotyczy to zwłaszcza młodych okazów podgrzybka. Goryczak żółciowy nie jest grzybem trującym, ale odradza się jego spożywanie. Ze względu na wyjątkowo gorzki smak uznano go za gatunek niejadalny. 

Zgadzacie się z tym TOP 5 czy waszym zdaniem powinny się tu znaleźć zupełnie inne grzyby? Piszcie w komentarzach!

Źródło: grzyby.pl, atlas.grzybiarze.eu, inf. własna

Więcej o: