Regionalna i tradycyjna kuchnia polska kluskami stoi! Poza leniwymi, śląskimi czy ziemniaczanymi kopytkami warto jednak powrócić do korzeni. Przepis na przedwojenne rarytasy sprawdzi się w tej roli doskonale. Co najważniejsze jest smacznie, prosto i zdrowo, a to wszystko za bezcen!
Przedwojenne kluchy są o niebo lepsze od klasycznych kopytek
Prosta, swojska kuchnia jest bezkonkurencyjna i chyba nikomu nie trzeba o tym przypominać. To właśnie domowe, nieprzekombinowane dania uznawane są za najlepszy comfort food świata, a szczególnie jeśli w zanadrzu mamy świeże, dobre jakościowo produkty i babcine przepisy. Wśród znakomitych dań jarskich warto wyróżnić kluski. Najczęściej na stołach królują śląskie, kopytka bądź leniwe, jednak te przedwojenne z prostym składem smakują zupełnie inaczej - można śmiało powiedzieć, że o niebo lepiej!
Przedwojenne kluchy to ciekawy dodatek do obiadu lub banalne, samoistne danie. Bazują one na kaszy jaglanej, mące i jajach. Wystarczy jedynie wszystko odpowiednio przygotować i uformować, by uzyskać niebanalny efekt. Nie obejdzie się jednak bez dodatków - taki rarytas najlepiej smakuje z podsmażoną na maśle cebulką lub chrupiącymi skwarkami.
Zobacz wideo Kluski leniwe na dwa sposoby. Który przepis wybierzesz?
Przepis na przedwojenne kluczki z kaszy jaglanej
Składniki:
- 80 g kaszy jaglanej,
- 2 jajka,
- 600 ml zimnej wody,
- 150 g mąki pszennej,
- sól i pieprz do smaku.
Do podania:
- masło, smalec ze skwarkami, oliwa z suszonych pomidorów, lub ziołowa
Sposób przygotowania:
- Na początku starannie przepłucz na sitku kaszę jaglaną. Płucz ją tak długo, aż przestanie się pienić - wówczas uzyskamy najlepszy smak i aromat.
- Kaszę przełóż do rondelka z wrzącą, posoloną wodą. Tak przygotowana kasza powinna gotować się pod przykryciem około 13 minut lub do momentu aż wchłonie całą wodę. Wówczas wyłączamy palnik i pozostawiamy naczynie przykryte jeszcze na kilka minut.
- Do miski wbij jaja, przełóż wysadzoną kaszę, mąkę i odrobinę soli oraz pieprzu. Ze wszystkich składników wyrabiaj jednolitą masę. Następnie lep kluseczki wielkości orzecha włoskiego. Każdą sztukę dodatkowo obtocz w mące.
- Teraz pora na gotowanie klusek - przedwojenne rarytasy wrzuć do osolonego wrzątku i gotuj przez około cztery minuty. Czas licz od wypłynięcia na powierzchnie.
- Tak przygotowane kluski przedwojenne są gotowe do podania. Polecamy serwować je z posmażonymi skwarkami lub w wersji nieco bardziej wakacyjnej z oliwą i świeżymi ziołami. Smacznego!