"Bezdomne" ślimaki stanowią zagrożenie dla plonów. Zasadź tę roślinę, a skutecznie je odstraszysz

Każdy ogrodnik i działkowiec wie, że obecność ślimaków w ogrodzie jest nieunikniona. I choć pojedyncze sztuki małych osobników nie stanowią dla roślin większego zagrożenia, tak już inwazja ślimaków - zwłaszcza tych bez skorupy - powinna niepokoić. Jak w naturalny sposób przegonić wszystkożernych gości?

Ślimaki pojawiają się w ogrodach, na działkach i polach zwykle po deszczu. Wędrują po trawie lub roślinach i zostawiają po sobie szlak ze śluzu. Choć ich obecność jest zwykle niepożądana, to mięczaki bywają również pożyteczne. Zjadają bowiem nasiona chwastów oraz gnijące resztki roślin. Niemniej jednak niektóre osobniki potrafią siać prawdziwe spustoszenie wśród naszych upraw. Co zrobić, gdy ślimaki zagoszczą w ogrodzie?

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Ślimaki w ogrodzie - jak pozbyć się nieproszonych gości?

Ślimaków można się skutecznie pozbyć na kilka sposobów. Polecamy nie uciekać się do rozwiązań chemicznych, gdyż takie preparaty mogą wpłynąć negatywnie również na roślinność. Poza tym, po co od razu eliminować małe stworzenia, kiedy można namolnych gości grzecznie wyprosić?

W tym celu radzimy wykorzystać naturalną i bezpieczną metodę. Wystarczy zasadzić w przydomowym ogródku lub na działce rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają. Mięczaki zniechęcą m.in. sztywne i grube liście krwawnika pospolitego oraz wilczomlecza mirtowatego. 

Inne rośliny, których ślimaki nie konsumują, a wręcz się ich boją to: nasturcje, lawenda wąskolistna, płomyk wiechowaty (floks), liliowiec ogrodowy, rozchodnik, przywrotnik ostroklapowy, wiesiołek krzewiasty oraz bodziszek wspaniały. Rośliny te nie tylko odstraszą ślimaki, ale i będą stanowiły piękną ozdobę ogrodu. Kolejnym ich atutem jest piękny, kwiatowy zapach.

Sprawdzonym sposobem jest również posadzenie przypraw i ziół, które swoim aromatem przegonią mięczaki z plonów. Warto zasadzić majeranek, cząber i rumianek, a także czosnek, cebulę oraz macierzankę.

Ślimaki bez skorupy stanowią zagrożenie dla roślin

Małe, pojedyncze ślimaki, choć irytujące, to zwykle nie czynią wielkich szkód. Co innego jednak w przypadku osobników dużych, zwłaszcza tych "bezdomnych", czyli bez skorupy, w której mogłyby się chować. Przez to, że są "nagie", szukają schronienia przed słońcem w miejscach wilgotnych. Stąd po deszczu nasz ogród może czekać inwazja mięczaków.

Ślimaki są wszystkożerne, zjedzą zarówno liście małych roślin, jak i będą podgryzać większe okazy zieleni. Wyrządzają szkody w warzywach, krzaczkach owoców, a nawet w roślinach ozdobnych. Mogą doprowadzić do zniszczenia całej grządki i rabatki. Obecne warunki pogodowe sprzyjają pojawianiu się ślimaków, zatem warto regularnie monitorować, czy nasze plony nie padły ich ofiarą. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: